Teknoloji devlerinden Apple geç kaldığı düşünülen otonom araç sektöründe üretim planını detaylandırmaya başladı. Geçtiğimiz hafta açıklanan gelişmelerle 2028 yılının Apple Car yılı olması planlanıyor. Uzun yıllardır üstünde çalıştıkları projenin detayları Apple’ı geç kaldıkları sektörde zirveye ulaştırabilir mi bilmiyoruz ama çalışmalar oldukça iddialı görünüyor.

Apple’ın otonom araçlar üzerine uzun yıllardır çalışma yaptığı biliniyor. Ancak bugüne kadar ne net bir görüntü ne de bir bilgi paylaşılmamıştı. Yayınlanan kesine en yakın bilgi üretimin 2024 yılında başlayacağı oldu. 2028 yılını ise sektörde zirveye oturmak için hedef yılı olarak gördükleri söyleniyor.

Bilgiler için “kesine en yakın” ifadesini kullanıyoruz. Çünkü Apple cephesinden resmi bir açıklama yapılmadı; Apple’a çok yakın olduğu bilinen kaynakların sızdırdığı haberler şimdilik bu bilgilerin en net veriler olduğunu kanıtlar nitelikte diyebiliriz.

Apple Car Özellikleri

Tamamen elektrikle çalışacak bu aracın en dikkat çekici özelliği özel pil tasarımı. Otonom araçlarda genellikle tercih edilen lityum-iyon bataryasının aksine Apple Car’da nanocell adı verilen özel bir batarya teknolojisi kullanılacak. Nanocell’in farkı ise lityum-iyon yapısına göre ısıya daha dayanıklı ve daha uzun menzil ömürlü olması olarak belirtiliyor. Ayrıca yeni tasarımın aracın boyutunun küçülmesine imkân sağlayacağı konuşuluyor.

Apple otonom araçları için batarya tasarımıyla iddialı olsa da halen bazı sorunlar var. Lansman zamanlaması, tedarikçi ve araç teknik özellikleriyle ilgili belirsizlikler üç temel problem gibi görünse de asıl sorun Apple’ın otonom araç sektöründeki rekabet gücünün yarattığı soru işaretleri. Daha önce 2023-2025 tarihleri arasında Apple Car’ın piyasaya sürüleceği konuşuluyordu. 2028’e ertelenen bu tarih, belirsizlikle gelen soru işaretlerinin en önemli kanıtı denebilir.

Otonom araç sektöründe rekabet edebilecek güçlü takım özelliklerine sahip olsa da HomePod ve akıllı hoparlör pazarında umduğunu bulamayan Apple’ın yeni bir işte her zaman başarılı olamayacağı travması var. Etkinlik alanını genişletmek isteyen ancak yeni atıldığı sektörlerde zirveye oynama alışkanlığını sürdüremeyen Apple, bu sebeple odağını otonom araç sektörüne yönlendirdi.

Ancak otonom araç sektöründe belirleyici aktör teknoloji donanımı değil kendi kendini yöneten verilerin becerisi, yani yapay zekâ ve makine öğrenimi lideri belirliyor. Genel kanı ise Apple’ın bu alanlarda Tesla ve Waymo’dan daha geride olduğu yönünde. Bununla birlikte Finansal Hizmetler Analisti Ming-Chi KuoApple Car odaklı yeni araştırmasında Apple’ı makine öğrenimi ve yapay zekâ donanımı konusunda Tesla ve Waymo’nun en az 5 yıl gerisinde konumlandırıyor.

Apple’ın Yeni Hamlesi

Apple, Kuo’nun yayınladığı verilerden ve istenen seviyede ilerlemeyen gelişim hızından olumsuz etkilenmiş olacak ki sektörde beklenmeyen bir hamleye imza attı. Otonom araç sektöründe tek başına yer almak istediği düşünülen Apple üretim için Güney Kore merkezli otomotiv firması Hyundai ile görüşüyor. Volkswagen daha önce, otomobil üreticileri dışındaki firmaların otonom araç sektörüne katılmasının rekabeti olumlu etkileyeceğini bu sebeple Apple projesini desteklediğini belirtmişti.

“Apple şu anda dünya çapında iş yapan birkaç otomobil üreticisiyle görüşüyor ve bunlardan birisi de Hyundai Motor. Ancak şu anda konuşmaların ilk aşamasındayız bu yüzden hiçbir şey net değil.”

– Hyundai sözcüsü

2014 yılından beri Apple’ın otonom araç stratejisine ilişkin net olmayan haberleri ortalıkta dolaşıyor. Başta bu sektöre adım atacakları haberi büyük ses getirmişti. Sonraysa, otonom araç üretmedikleri, sadece başka firmalara satmak adına bir sürücüsüz otomobil sistemi geliştirdikleri aktarılmıştı. Şimdi ise gerçekten bir Apple otonom araç serisi üretileceği netlik kazandı.

Apple Car’a dair merak edilen temel detaylardan bahsediliyor

Finansal ve teknolojik gücüyle zirvede olduğu kanallara yapabileceği daha risksiz yatırımlar varken Apple’ın, diğer firmalara göre geride olduğu düşünülen bir alanda cesur bir hamle yapıyor olması ilham verici görünüyor. Otonom araç sektöründe marka çeşitliliği, rekabeti ve ilgiyi artıracaktır; bu da genellikle firmaları daha büyük yeniliklere ve daha kaliteli hizmete teşvik edebilir. Apple Car sadece kendi üretimiyle değil, rakip firmalara -gerçek otomobil üreticilerine- yapacağı baskıyla da sektöre olumlu katkı sağlayabilir.

Kaynak: Reuter

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir