Teknolojinin tekelleşmemesinin birçok avantajı olsa da geliştiriciler açısından aynı uygulamayı farklı platformlara sunabilmek için daha fazla uğraşmak, alanında uzman insanları işe almak gibi yükler ortaya çıkıyor. Özgün bir uygulama çıkarmak isteyen sıradan bir geliştiricinin IOS ekosistemi için farklı bir yazılım dili, Android için farklı bir yazılım dili ve uygulamanın tarzına göre Linux-Windows-PlayStation gibi farklı platformların her biri için farklı yazılım dili kullanmak gerekebiliyor. Bu sorunu azaltmak ve tüm platformlarda aynı şekilde çalışabilmesini sağlamak adına Electron, PWA ve benzeri hizmetler kullanılıyor.  Bu hizmetler, en basit haliyle yazılan uygulamanın kaynak kodlarını internette tutarak yani uygulamayı tarayıcı üzerinden çalıştırarak iş yükünü azaltmayı başarıyor.

Ancak kendi ekosistemi içerisinde yaşamayı ve kendi kuralları ile yaşamayı seven Apple, bu durumdan pek de hoşnut değil. Teknoloji devi Mac özelinde yaptığı politika güncellemesi ile birlikte AppStore’da -özel API kullanımı dolayısıyla- framework hizmeti veren Electron bazlı uygulamaları kabul etmemeye başladı.

PWA bazlı uygulamaların Chrome ve Firefox gibi 3. Parti tarayıcılar ile çalışmasına izin vermeyerek Safari kullanımını zorunlu tutan şirketin bilgisayarlarında, tarayıcı tabanlı görüntülü konuşma platformu WebRTC’nin performansı da oldukça kötü. Apple’ın hem 3. Parti tarayıcılara izin vermemesi hem de kendi tarayıcısını bu konuda geliştirmemesi tepkilere neden oluyor.

Apple’ın yeni çıkardığı, iPad kullanan yazılımcıların uygulamalarını kolayca MacOS’a taşıyabilmesini sağlayan Catalyst isimli uygulamanın sadece iPad-MacOS arasındaki geçişlerde geçerli olması, Windows-Linux-MacOs gibi çok çeşitli platformlararası geçiş sağlayan Electron’un yerini tutmayacağını açıkça gösteriyor.

Son gelişmeler, Apple’ın tekel olma hayalinin kötü bir yansıması olarak görülüyor. Hem donanımsal hem de yazılımsal anlamda her sene ortaya çıkardığı yeni ürünler ile tepki toplarken kendisini de kabul ettirebilen teknoloji devinin yakın gelecekte nelerle karşımıza çıkacağı merak konusu.

Kaynak: “Apple is trying to kill web technology” – OneZero

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir