2015’te ilk kez karşımıza geldiğinde sağlık ve fitness detaylarıyla ön plana çıkan ancak ileriki modellerinde daha çok, telefonsuz ve özgür kullanım sunacağı söylenen Apple’ın akıllı saati Watch Series, bugün duyurulan 5. Modeli ile birlikte telefon bağımsızlığını hala kazanamamış olsa da kişisel sağlık konusunda çığır açtı.

Normal versiyonu 399 dolar ve hücresel bağlantılı versiyonu 499 fiyatıyla satışa sunulan Apple Watch Series 4, önceki modele göre %30 daha büyük ekran ve 2 kat daha hızlı işlemci gibi beklendik geliştirmelerle karşımıza çıkarken kişi sağlığını çok daha fazla takip eden özellikleriyle de sporseverlerin ve sağlık sorunları olan insanların yüzünü güldürecek.

EKG çekme özelliğiyle herkesi şaşırtan akıllı saat kalp ritimlerinizi oldukça profesyonel şekilde dinleyecek, nabız bilgilerinizi kontrol ederek nefes almayı unuttuğunuz anlarda da bir uyarı mesajı gönderebilecek. Hatta eğer bir aksilik olur da yere düşer ve bir süre kıpırdamazsanız Siri aracılığıyla ambulans çağırabilecek. Kısaca akıllı saatiniz doktornuzdan daha fazla sağlık bilginize sahip olacak.

Cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığı ile grafik olarak kalbin elektriksel aktivitesini (kalbin ritmini, frekansını, kalp atışlarının ritmini, yayılmasını ve reaksiyonun tekrar yok olması) kaydeden bir cihazdır.

Elektrokardiyografi (EKG), kalbin kulakçık ve karıncıklarının kasılma ve gevşeme evrelerini, kalbin uyarılması ve uyaranın iletilmesi sırasında ortaya çıkan elektriksel aktiviteyi milimetrik kağıt üzerine yazdırma temeline dayanan bir muayene yöntemidir. Kalbin elektriksel haritasının resmidir. Ayrıca EKG ile kalbin şekli hakkında bilgi edinilebilinir. EKG cihazının kayıtlarına elektrokardiyogram denir.

Birkaç ay önce Apple Watch’un akıllı cihazlar diyarında ‘telefon’u saf dışı bırakabileceğine ve yakın gelecekte sadece bileğimizde bir akıllı cihazın her şeye yeteceğine dair bir içeriği size aktarmıştık.

Kaynak: Wired

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir