10 Eylül’de Apple, Singapur’da oldukça ilginç bir mağazanın açılışını yaptı. Bütünüyle su üzerinde yer alan tamamı cam olan ve Roma’daki Pantheon’dan ilham alınarak tasarlanan küre şeklindeki mağazada 150’ye yakın sayıda çalışan 23 dilde hizmet veriyor. Bu haber Apple’ın Singapur’daki en ilginç girişimi değil, son açıklamalara göre şehirde Apple Watch‘un yeni sağlık uygulamasını kullanan vatandaşlara ödeme yapılacak.

panteon - Gezginler Kulübü
Roma Pantheon Kubbesi Görsel: Gezginler Kulübü
Apple Marina Bays Sands
Singapur’da açılan yüzen mağaza Görsel: Apple

Sağlık uygulamaları teşvik ediliyor

Yanlış okumadınız, Apple tarafından türünün ilk ve tek örneği olarak tanımlanan anlaşma ile Singapur yönetimi vatandaşların sağlıklı bir yaşam sürmesi hedefiyle yeni sağlık uygulamasını teşvik ediyor. Bahsedilen uygulama kullanıcıların her hafta yoga, yürüyüş ve yüzme gibi fiziksel egzersizleri yapıp çeşitli hareketlilik hedeflerini tamamlamasını hedefliyor. Ayrıca hatırlatıcılar ile check-up, genel sağlık taraması ve doktor kontrolleri için kullanıcıları bilgilendiriyor. Uygulamada yer alan hedefleri tamamlayıp önerileri yerine getiren kullanıcılar yaklaşık 380 Singapur Doları’na denk 280 Amerikan Doları kadar bir miktarda kazanç elde edebiliyor.

Apple Marina Bay Sands mağazasında müşteriler
Görsel: Apple

Şirket [tooltip tip=”İngilizce açılımı Chief Operating Officer olan COO’nun Türkçe karşılığı ise operasyon direktörü, operasyondan sorumlu başkan olarak ifade edilmektedir.”]COO[/tooltip]’su Jeff Williams’ın açıklamasına göre, bu ortaklığın kurulmasında Singapur’un dünyanın en önde gelen sağlık sistemlerinden birine sahip olması önemli bir rol oynamış. Bu iş birliğinin zamanlaması elbette Watch 6 ve Watch SE serilerinin tanıtılmasıyla denk düşüyor. Geçtiğimiz günlerde Eylül 2020 Apple Etkinliği’nde tanıtılan 2 adet yeni akıllı saat serisi, geliştirilmiş sağlık uygulamarıyla dikkat çekiyor. Watch 5 serisinde yer alan EKG ve düşme algılama özelliğine ek olarak, Watch 6 serisinde kandaki oksijen seviyesini ölçen yeni sensörler yer alıyor. Yeni geliştirilen sensör, dört adet LED kümesi ve dört fotodiyottan oluşuyor. Tamamen yeniden tasarlanan arka kristale entegre edilen bu yeni sensör, Kanda Oksijen uygulamasıyla birlikte çalışarak kanınızdaki oksijen düzeyini ölçüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=TCMnrssX1NE

“Digital Crown’daki ve kristal arka yüzdeki yerleşik elektrotlar EKG uygulamasıyla birlikte çalışarak kalbinizden gelen elektrik sinyallerini okuyor. EKG uygulaması, kalp ritminizin düzensiz kalp ritminin ciddi bir formu olan atriyal fibrilasyon belirtisi mi gösterdiğini yoksa normal kalp atış düzenine işaret eden sinüs ritmi mi sergilediğini gösterebiliyor.”

Singapur yönetimi Covid-19 pandemisi sürecinde bulaşıcılığı önlemek ve pozitif kişilerin takibi için tasarlanan uygulama ile gündeme gelmiş, maskeye ulaşma sorununa alternatif bir çözüm olarak Singapur’daki maske otomatlarını geliştirmişti. Bununla beraber park ve açık alanlarda sosyal mesafenin korunması için kamera ve sensörlerle alanı tarayan ve uyarı yapan robot köpekler devreye alındı.

Singapur’da teknolojik gelişmeler ile toplum refahının ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi için oldukça mesai harcanıyor. Bu kapsamda yöneticiler birkaç yıl önce teknoloji ve sağlık uygulamaları alanındaki şirketlere çağrıda bulunmuş ve toplumsal refah programları ile ilgili konularda destek istemişti. Apple ile yapılan bu ortaklık uzun süredir planlanan kitlesel programların bir parçası ve şüphesiz devamı gelecek. Sağlık sistemleri üzerindeki baskı ve yoğunluğu bir nebze hafifletecek bu tür takip uygulamaları oldukça önemli, özellikle kişi hastalanmadan önce de düzenli olarak sağlık bulgularının takip edilmesiyle gelecekte erken tanı kolaylaşacaktır. Sağlıklı bir hayat sürmek ve bilinçli yaşamak için daha demokratik bir ortam bu akıllı saatler ile mümkün olabilir.

Kaynak: CNN

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir