EKG çekme, sert düşüşlerde ambulans çağırma gibi özellikleri ve insanı telefon bağımlılığından bir nebze uzaklaştırabilme vaadiyle beğeni toplayan Apple’ın akıllı saaat serisi Watch, geçtiğimiz hafta yaşanan talihsiz bir olayda can kurtararak tekrar rüştünü ispatlamış oldu.

Yapılan tetkikler sonucunda Bob Burdett’de ciddi bir sorun tespit edilmedi.

Bir Facebook kullanıcısının yaptığı paylaşımda anlattığına göre; oğulları ile bisiklet turu yapmak üzere bisikletiyle yola çıkan baba Bob Burdett; dağlık ve tenha bir noktada ciddi bir şekilde bisikletinden düştü. “Babamın Apple Watch’undan ‘ciddi bir düşüş tespit edildi’ cümlesiyle birlikte konum içeren bir bildirim geldi” diye aktaran Gabe Burdett ve kardeşi Casey Burdett olayın buluşma noktasına pek de uzak olmadığını görüp hemen olay yerine doğru harekete geçmiş. Olay yerine vardıklarında Bob Burdett’i ve bisikletini göremeyen kardeşler Apple Watch’tan babanın son konumunu gösteren yeni bir bildirim almışlar. Konumda göründüğü üzere Providence Sacred Heart Medical Center’a giden kardeşler babaya kavuşmuş.

“Apple Watch Series 4, saatinizi taktığınız sırada sert bir düşme algılarsa size bileğinizden dokunur ve bir alarm çalıp uyarı görüntüler. Acil servisle irtibat kurulmasını seçebilir veya Digital Crown’a basıp sol üst köşedeki Kapat’a ya da “İyiyim” seçeneğine dokunarak uyarıyı kapatabilirsiniz.” – Apple

Apple Watch, düşüş gerçekleştiği anda hem Acil Durumda Ulaşılacak Kimseler listesinde bulunan kişilere hem de acil durum hattı 911’e konum bildiren bir mesaj gönderdiği için yarım saatten kısa bir sürede ambulans olay yerine ulaşarak Bob Burdett’in hayatını kurtarmayı başarmış.

“Apple Watch’unuz hareket ettiğinizi algılarsa uyarıyı yanıtlamanızı bekler ve otomatik olarak acil servisleri aramaz. Saatiniz bir dakika boyunca hareketsiz kaldığınızı algılarsa otomatik olarak aramayı gerçekleştirir. Arama bittikten sonra, saatiniz acil durumda aranacak kişilerinize konumunuzu içeren bir mesaj göndererek onlara saatinizin sert bir düşme algıladığını ve acil servisi aradığını bildirir. Saatiniz Tıbbi Kimliğinizden acil durumda aranacak kişilerinize ulaşır.” -Apple

Gabe Burdett’in yaptığı Facebook paylaşımında “Apple Watch’unuzdaki düşüş algılama özelliğini aktif etmeyi sakın unutmayın” uyarısı ve yorumlardaki “böyle bir özellik olduğunu bile bilmiyordum” yorumlarına bakılırsa hayat kurtaran bu özelliğin önemi kullanıcılar tarafından pek de benimsenmiyor. Daha önce de banyoda düşen 67 yaşındaki yaşlı bir adamın hayatı yine Apple Watch akıllı saati sayesinde kurtulmuştu.

Gabe Burdett’e gelen acil durum mesaj.

“Apple Watch’un düşme algılama özelliği 65 yaş ve üzeri kullanıcılar için otomatik olarak aktif hale geliyor olsa da diğer kullanıcılar için iPhone’dan Apple Watch uygulamasına girerek Acil SOS menüsünden “düşme algılama” özelliğini aktif etmek gerekiyor” –Habertürk

Kaynak: Mert Susur

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir