Giyilebilir teknoloji, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve kişiselleştirilmiş sağlık uygulamaları her bütçeye uygun seçeneklerle günlük hayatımıza zamanla daha çok dahil oluyor. Önceleri günlük adım sayısı ile başlayan sağlık ve hareket verisi takibi, günümüzde kandaki oksijen seviyesinin ölçülmesi gibi çok daha karmaşık teknolojilerden yararlanıyor.

Sağlık uygulamalarında ve giyilebilir teknoloji ürünlerinde önde gelen markalardan Apple, Apple Sağlık uygulaması aracılığıyla sağlık verilerinin aile üyeleri ve yakınlarla paylaşılabileceğini duyurdu. Apple Watch serilerinde uzun süredir sağlık verileri ve ölçümlerine önem veren şirket, özellikle bakım ve desteğe ihtiyaç duyan ileri yaş gruplarının kalp ritmi ve hareket verilerini izleyerek olumsuz durumları tespit etmeyi amaçlıyor.

Türkçeleştirilmiştir. Kaynak: The Verge

Geçmişte düşme algılama teknolojisi ile bir kişinin hayatını kurtaran Apple, kullanıcının iznine dayanarak sağlık verilerini seçtiği kişilerle paylaşabilecek. Kişinin kalp atış hızında veya hareketlerde sıra dışı değişimler olduğunda alarm sistemini devreye alarak, aile üyeleri veya yakınlar mesaj ile haberdar edilecek.

Apple Watch Bu Kez Dağda Düşen Bisikletçinin Hayatını Kurtardı

Yaşlı aile üyelerinden uzakta olanlar ve yalnız yaşayan kişiler için sağlık durumlarını bu tür teknolojiler ile takip etmek oldukça değerli bir fırsat olurken, diğer yandan kullanıcılarda takip ediliyor hissi yaratabiliyor. Yine de fiziksel olarak sürekli bir göz takibinde olmak yerine bu şekilde uzaktan gözetiliyor olmak ileri yaş grubundaki birçok kişi için daha tercih edilebilir bir seçenek oluyor.

Yürüme Takibi ve Düşme Algılama

Apple ayrıca Sağlık uygulamasına walking steadiness olarak adlandırılan, yürüyüş kararlılığı ve dengesini ölçen yeni bir parametre ekliyor.

iPhone’larda hâlihazırda toplanan hareketlilik verileri kullanılarak, denge veya yürüme düzenindeki değişiklikler izlenecek ve kullanıcılar düşme riskinin yüksek olması durumunda bilgilendirilecek. Uygulama ayrıca bu dengeyi artırmaya yardımcı olacak bazı egzersizler de içerecek. Şirket, sistemin farklı yaş gruplarında 100.000’den fazla katılımcıyı içeren bir klinik çalışmanın verileri ile oluşturulduğunu söylüyor.

Toplum Sağlığı ve Düşme İstatistikleri

Özellikle ilerleyen yaşlarda artan düşme tehlikesi ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere yol açabiliyor. Çeşitli sakatlıklar ve sağlık sorunlarına neden olan düşme vakalarının 65 yaş üstü kişilerde yıllık 30 milyon seviyelerine ulaştığı tahmin ediliyor. Sağlık harcamaları açısından bakıldığında ise düşme kaynaklı sağlık uygulamaları yıllık 50 milyar dolar seviyelerini buluyor.

Geleceğin toplumunda devletler sağlık uygulamalarını günlük hayata dahil ederek kamu sağlığını iyileştirmeyi ve sağlık harcamalarını azaltmayı odağa alacak. Singapur’da Apple Watch ile sporu hayatına dahil eden ve sağlık önerilerini uygulayan vatandaşlara ödeme yapılacağını bu yazımızda anlatmıştık. Gelecekte bu tür teşvik çalışmalarının artacağını beklemek oldukça mantıklı olacaktır.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir