Apple, 2016 yılında kurulan Londra merkezli AI Music isimli girişimi satın aldı. AI Music, kişiye özel müzik bestelemek için yapay zekâ teknolojisini kullanmasıyla dikkat çekiyor.

AI Music teknolojisini tanıyalım

AI Music tarafından geliştirilen teknoloji yapay zekâ kullanarak telife ihtiyaç duymadan müzik besteleyebiliyor. Tasarımcı ekip, buradaki fikrin motivasyonunun kullanıcı etkileşimine göre değişen dinamik film müzikleri oluşturmaktan geçtiğini ifade ediyor. Ekip bu kapsamda girişimin amacını LinkedIn sayfasında tüketicilere istedikleri müziği seçme, ihtiyaçlarına göre sorunsuz bir şekilde düzenleme veya kitlelerine uyacak şekilde dinamik çözümler oluşturma gücünü verme olarak açıklıyor.

AI Music pratikte neler yapıyor?

Örneğin, bilgisayar oyunundaki bir müzik kullanıcı etkileşimine göre gerçek zamanlı olarak değişebiliyor. Antreman sırasında dinamik olarak değişen kalp ritminize uyum sağlayan çalma listesi fikri şahane değil mi? AI Music yapay zekâ sayesinde bu fikri hayata geçirebiliyor.

Apple benzer bir yatırım olarak 2021 yılında klasik müzik yayın şirketi Primephonic’i de satın almıştı. Apple bünyesine katılan Primephonic’le birlikte Apple Music aboneleri, Primephonic çalma listelerinden ve özel ses içeriklerinden başlayarak önemli ölçüde iyileştirilmiş bir müzik deneyimi yaşayacak.

Apple yapay zekâ teknolojisine olan bu yatımıyla, Apple Watch gibi kişiye özel kullanım hizmeti sunan cihazlarına yeni bir boyut kazandırabilir. 

Kaynak: bloomberg, apple, webrazzi

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.