Apple gündemi her zaman olduğu gibi yine çok meşgul. Firma, şu sıralar yeni iPad modellerine yoğunlaşmış durumdayken, yeni bir AirPods modeli üzerine çalıştığı ve yıllardır geliştirilen AR-VR gözlükler konusunda gelişmelerin hızlandırıldığı da söyleniyor. Bildiğiniz gibi marka, Apple Car ile otonom araç sektörüne de resmen dâhil oldu. Kısaca, akıllı telefon pazarının en dinamik isimlerinden biri olarak teknolojinin her alanında etkin olmaya çalışıyor.

Biz bunları zaten biliyoruz, siz yeni ne duyuracaksınız?” diyorsanız, Apple’ın yıkıcı teknolojilerin şu sıralar en revaçta olduğu alanlardan biri olan kripto para dünyasına girmeye hazırlandığı haberini verebiliriz. Apple yetkililerinin kripto para borsasına sıcak bakmaya başladığı söyleniyor. Kripto paralara ilgi ve yatırım bu kadar artmışken, Apple’ın da geç kalmadan sektöre adım atmak istediği konuşuluyor.

Apple’ın var olan bir kripto paraya yatırım yapmak istemediği, kripto para dünyasında kendi adıyla var olmak istediği de iddialar arasında yerini alıyor. Bu da demek oluyor ki Apple, örneğin Elon Musk gibi sadece yatırım yapmakla kalmayacak, kendi kripto parasını çıkartacak.

Birtakım Sorular

Bitcoin değer artışı hızı bakımından Apple, Google, Amazon gibi birçok önemli şirketi geride bırakırken Türkiye’de ve dünya genelinde hem kripto para borsasına hem de Bitcoin’e artan ilgiyi reddedecek olanımız yoktur. Apple’ın, ilginin bu kadar arttığı, hem kârlılık hem de teknoloji odaklı bir sektöre gireceği söylentileri kimseye şaşırtıcı gelmiyor. Ancak Apple’ın hâlihazırda dünyanın en çok gelir getiren şirketlerinden biri olarak Apple Coin ile ne hedeflediği, bu riskin potansiyel artılarının potansiyel eksilerine göre ne kadar cazip olduğu tartışılır. Demek istediğimiz o ki; Apple, Apple Coin’e sahiden ihtiyaç duyuyor mu?

Elon Musk düzenli olarak Bitcoin ve kripto para borsasına ilişkin sosyal medya paylaşımları yapıyor.

Apple Coin hamlesiyle Apple, kripto para borsasını tamamen domine edebilir. Fakat bu girişimin şirket bazlı başarıyı ne oranda yakalayacağı muamma olsa da piyasaya ilgiyi arttıracağı kesin. O nedenle aklımıza “Apple Coin söylentileri acaba Apple’a ait değil mi?” soruları gelmiyor değil. Elon Musk’ın kısa bir açıklamasıyla sektördeki yatırım hacminin ne kadar arttığını görmüştük. Apple söylentisi de başlı başına aynı etkiyi yaratabilir.

Tıpkı otonom araç sektöründe olduğu gibi yine Apple, yine “uzmanı olmadığı” bir alan. Apple bu kadar çok alana dahil olmaya çalışırken neyi hedefliyor? Akıllı telefon pazarı ve teknoloji aletleri sektörü firmaya neden yeterli gelmiyor? İtiraf etmek gerekirse, kripto para borsasında Apple’ın varlığı ihtimali hepimizi heyecanlandırsa da kısa bir süre önce otonom araç sektöründeki Apple gelişmelerini sizlerle paylaşan bizler, Apple Coin başlıklı haberlere göz atarken “Al, hepsi senin olsun!” dedik.

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.