Otonom araç üretim sürecini hızlandırıp büyük markalarla görüşmelere başlayan Apple’a dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Toyota sert bir uyarıda bulundu:  “Otomotiv üreticisi olabilmek için teknolojik altyapı yeterli değil.”

Otonom araç sektöründe öne çıkan isimler, Apple’ın sektöre olan ilgi ve talebi artıracağını düşündüğü için, teknoloji devinin bu hamlesine oldukça olumlu bakıyor. Toyota’nın Başkanı Akio Toyoda’ya göre sektörde bulunan markalar ve müşteriler için sektöre yapılan her yeni giriş memnuniyetle karşılanıyor. Fakat yapılan girişimler beraberinde uzun sürecek özverili bir çalışmayı gerektiriyor. Bu özverili çalışmanın sürekliliği için gerekli olan teknoloji Apple’a yetmeyebilir.

Araba satmak, sadece onları üretecek teknolojiye sahip olmaktan daha fazlasıdır. Çünkü otomotiv sektöründeki şirketlerin, araçların üretiminden hurdaya çıkmasına kadar geçen yaşam döngüsü için sorumluluk almaya hazırlıklı olmaları gerekir.” – Akio Toyoda

Toyota’nın otonom araç sektöründeki tek uyarısı Apple Car için olmadı. Geçtiğimiz yıl dünyanın en değerli otomobil üreticisi olarak Toyota’yı geride bırakan Tesla’nın sadece piyasa değeri açısından kazanabileceğini dile getirmişti.

Toyota’nın Otonom Araç Sektöründeki Yeri

Toyota dünyanın en büyük otomotiv markalarından olmasının yanı sıra otonom araç sektöründe de hatrı sayılır adımlara imza attı.

Toyota’nın otonom konsept aracı e-Palette ile araç paylaşımı, teslimat ve perakende sektörlerinde Amazon, DiDi, Pizza Hut ve Uber gibi önemli servis sağlayıcılarıyla iş birliğine gitmesi planlanıyor. Toyota yaratmayı planladığı e-Palette birliği ile taşımacılık sektöründe yeni bir çağı aralamayı hedefliyor.

e-Palette

Toyota’ya ait bir başka otonom araç markası ise Toyota LQ. Menzilinin 300 kilometreyi bulması planlanan araç, artırılmış gerçeklik ön cama yansıtma ünitesine sahip. Toyota LQ ile ilgili halen ses getirecek somut adımlar atılmamış olsa da e-Palette için test sürüşleri devam ediyor.

Toyota LQ

Açıklamalar Ne Anlama Geliyor?

Toyoda’nın yaptığı açıklamanın büyük bir kısmında Apple Car’a yukarıda özetlediğimiz uyarılar yer alıyor. Apple’a otomotiv sektöründe sürekliliğin sağlanabilmesi için yapılan uyarılar birçok yerde “Toyota’dan Apple’a gözdağı” şeklinde haberleştirildi. Söylenenlerin hem Apple’a hem de Tesla’ya Toyota’nın sektördeki yeriyle ilgili bir mesaj verdiği açıkça görülüyor.

Toyoda, Toyota’nın e-Palette ve Toyota LQ markalarını Apple Car ile teknolojik açıdan kıyaslamıyor. Apple’ın teknolojik altyapısının otonom araç sektöründe başarıyı sağlayamayacağını da iddia etmiyor. Toyoda’nın uyardığı nokta araç sektöründe satış yapabilmenin sadece teknolojik birikimle olmayacağı yönünde. Otomotiv sektöründe satış tecrübesinin diğer alanlarda kazanılmış başarılarla bir tutulamayacağını söylüyor. Apple’ın bugüne kadar katettiği başarıların otomotiv sektöründe bir tırmanış için referans alınamayacağını belirtiyor.

Araba üretmek ve satmak şüphesiz sadece teknoloji alanında çalışma yapan bir şirketin alışkanlıklarının çok daha ötesinde bulunuyor. Ancak Apple’ın attığı bu cesur adıma ve Tesla’nın başarısına hak ettikleri takdiri göstermemenin çok doğru bir yaklaşım olmadığı söylenebilir. Belki Toyoda haklıdır ve otonom araç sektörü, Apple’ın hamle yapacağı doğru alan değildir fakat denemeden bilinemez.

Toyota’nın Tesla’yla ilgili yorumuna Elon Musk’dan bir cevap gelmemişti. Apple’ın bu açıklamalara karşı Tesla’yla benzer bir tavır takınıp takınmayacağını bilemiyoruz. Belki de Toyota’nın sektöre dair uyarılarının önemsenmesi gerekiyordur.

Söylenenlerin Apple Car’ın sektördeki motivasyonunu ve hızını olumsuz etkilememesini umuyor, otonom araç piyasasının gelişmesine katkıda bulunacak her girişimi merakla takip ediyoruz.

Kaynak: Appleinsider.com

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.