Geleceğin çalışma koşullarına hazır mıyız? Eğer bu soruyu kolay bir şekilde yanıtladıysanız bir daha düşünmenizde fayda var. Zira Amerika’lı şirket Three Square Market, çalışanları üzerinde deneyeceği iddialı bir programın detaylarını geçtiğimiz günlerde medyayla paylaştı. Program kapsamında çalışanların vücuduna elektronik çipler yerleştirileceğinden bahsediliyor.

mikrocipler

Bir şirket neden çalışanlarının vücuduna elektronik bir cihaz yerleştirmek ister? Bilim-kurgu filmleriyle yatıp kalkan birisi bu soruya “çalışanlarını izlemek için tabii ki” yanıtını verebilir ancak biraz iyimser olursak bu programın büyük potansiyel vaat ettiğini fark edebiliriz.

Başparmak ile işaret parmağı arasına yerleştirilen çipler, çalışanların şirkette bulunan elektronik aletlerle etkileşime geçmesine imkan tanıyor. Program kapsamında kullanılan çipler NFC ile benzer mantıkta çalışıyor. Fiyatı 300$ olan bu çip, bir pirinç tanesi boyutunda. Böyle bir şeyi vücudunuza almayı kabul edip etmemek size kalmış.

vucud-cipi-2

Böyle bir şeyi gönül rahatlığıyla vücuduma alıp kullanırım diyorsanız; kapıları açmak, şirket dahilinde kafeterya vb. alanlarda ürün satın almak, bilgisayarı ve fotokopi makinesini çalıştırmak gibi aktiviteler için yanınızda kart taşımanıza gerek kalmayacak. Çok yakın gelecekte Ticket ve Sodexo’da olduğu gibi anlaşmalı restoranlarda hesap ödemek için de kullanılabilir.

Tabii ki sağlık konusu başta olmak üzere çalışanlar arasında bu programa itiraz edenler de olacaktır. Bu nedenle program çalışanlar için zorunlu tutulmamış.

İkinci önemli nokta ise kişisel gizlilik. İşçilere takılan çipin GPS özelliği olmadığı belirtiliyor. Yani şirket, çalışanlarının konum verileri hakkında herhangi bir bilgiye erişemeyecek.

Önümüzdeki dönemlerde bu uygulamanın bireysel olarak kullanıldığını hayal edin. Mikro-çipler birçok konuda hayatımızı kolaylaştırabilir. Araba anahtarı veya üyelik kartı gibi kolaylıkla kaybolabilen, unutulabilen eşyalar yerine vücudunuza entegre bir çip taşımak çok daha pratik olabilir. Akbil taşımak yerine parmağınızı okutabilirsiniz. Bu çip, veri depolama aygıtlarını (USB, DVD vs.) da yerinden edebilir. Teknolojinin insan vücuduyla entegrasyonu hakkındaki konulara meraklıysanız Beyne Bilgi İndirme Hayali: Mind Hack yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Kaynak: Mashable

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir