Amerikalı acil müdahale ekipleri kullanım alanları giderek artan drone’ları yangınları tespit etmek, havadaki toksik gazları belirlemek, kayıp kişileri veya şüphelileri bulmak için kullanıyor.

Los Angeles’ta gerçekleştirilen Uçak Konferansı’nda Los Angeles İtfaiye Bakanlığı tabur şefi Richard Fields gidemedikleri noktalara insansız bir uçak sistemi (UAS) koyarak tespit edilen olaya müdahalede bulunabileceklerini açıkladı. Fields, önemli bir drone programına sahip olan ilk büyük metropol itfaiyesinden biri olan departmanının cihazlarını 2017’den bu yana en az 300 olayla ilgili görevde kullandığını söyledi. Bir helikopterin aksine bir drone itfaiyecilere bir yangının gerçek zamanlı olarak nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgiler de veriyor. Bununla birlikte polis departmanları ayrıca suç mahallerini haritalamak ve belirli durumlara cevap vermek için drone teknolojisine giderek daha fazla güveniyor.

Dünyanın önde gelen sivil drone üreticisi DJI‘de kamu güvenliği entegrasyonu yöneticisi Romeo Durscher, cihazların kullanımının 2015 ve 2018 arasında altı kat arttığını ve dünya çapında en az 278 hayat kurtardığını söyledi. Kısa bir zamanda büyük alanları gözlemleyerek tespit ettiği noktaları kızılötesi teknolojisi ile videoya kaydedebilen drone’lar 1,6 kilometre uzaklıktaki bir araç plakasını yakınlaştırabildiği için şüpheli veya kayıp bir kişiyi bulmak için harcanan zamanı da büyük ölçüde azaltıyor.

Kaynak: thestar

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir