Birçok kişinin ismine yabancı olduğu COBOL programlama dili, şu günlerde oldukça kıymetli. 1959 yılında oluşturulan bu dil, özellikle ticaret, yönetim, işletme ve finans sistemlerinde şirketler ve devletlerin tasarlanmasında yaygın bir şekilde kullanılmış durumda.

Kullanımda olan en eski programlama dillerinden biri olan COBOL, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey, Kansas ve Connecticut eyaletlerinde ciddi bir problemin odağı oldu. Covid-19 salgını sürecinde dünyada ve özellikle ABD’de ciddi bir işsizlik tehdidi ortaya çıktı, yalnızca geçtiğimiz hafta ABD Çalışma Bakanlığı tarafından 6.6 milyon işsizlik maaşı başvurusu kaydedildi. Peki bunun COBOL kriziyle ne ilgisi var?

Bu üç eyalet başta olmak üzere, eski bilgisayarlar, eski işletim sistemleri ve eski sistem modellerinin kullanıldığı devlet dairelerinde, bir kriz anında sistemdeki yoğunluğu çözebilecek müdahaleler yapmak kolay değil. Oldukça sınırlı bir dil ile yeni çözümler üretmek de öyle. Hâl böyleyken, bu eyaletler COBOL diline hakim yazılımcıları yardıma çağırdı. Sorun şu ki, bu dilde yetkin seviyede olan kişi sayısı oldukça az ve olanlar da yaşları yüksek kişiler.

Yeni nesil programlama dillerinin esnekliği ve sunduğu yaratıcılık etkisinde gelişmiş yeni nesil yazılımcılar, hala bu eski sistemlere bel bağlamak zorunda kalınmasını şiddetle eleştiriyor. Elbette yalnızca COBOL destekli sistemler ile çalışılmıyordu, sistemlerin yükünü taşıyan farklı 4 sistem daha olduğu belirtiliyor. 2014 yılında COBOL’dan planlı bir geçiş yapılmış, ancak bir kısım işsizlik sistemlerinin altyapısı hâlâ COBOL tabanlı.

Gördüğünüz tweet, yeni nesil yazılımcıların konuyu nasıl tiye aldığını gösteriyor:

Bu sistemlerin altyapısında COBOL ve benzeri eski ve kısıtlı programlama dillerinden tamamen vazgeçip, Java veya Phyton gibi güncel, esnek ve yaygın dillere geçerek bu sorun çözülemez mi? 40 yılı aşkın süredir dünyanın birçok yerinde kullanılan bu altyapılar, köhne ve istenmeyen bir konumda olsa da hâlâ yüzlerce trilyonluk işlemin dönmesini sağlıyor. Bu sistemlerde yapılacak köklü değişikliklerin Phyton gibi yeni nesil bir dil tabanına aktarılması yıllar alabilir. Dünyanın kriz eşiğinde olduğu bu dönemde, mevcut sistem iyi de olsa kötü de olsa sürdürülmeli diyerek karar merciileri COBOL kodlama bilen yazılımcılardan medet umuyor. Cobol Cowboys adlı girişim COBOL diline hakim eski nesil yazılımcılar tarafından tam olarak bu ihtiyacı karşılamak üzere oluşturulmuş.

Devlet yetkililerinin bu tecrübeden çıkaracağı önemli dersler olduğu aşikâr, ajandaya kontrollü sistem geçişlerinin ekleneceğine hiç şüphem yok. Bu süreçte yeni nesil yazılımcılar, yapay zekâ algoritmaları ile sistem geçişlerinde fark yaratabilir, güncel veri tabanı yazılımları ile kullanıcı deneyimini iyileştirebilir. Yukarıdaki tweet’te bahsedilen Hackahton bunun gibi yardımcı fikirlerin ortaya çıkması için harika bir fırsat olabilir.

Kaynak: Popular Mechanics

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir