ABD merkezli e-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon, ürün teslimatı konusunda yenilikler sunmaya devam ediyor.

Geleneksel yöntemlerin kaybolmasını istemeyen Amazon 2011 yılında başlattığı ve günümüzde 50’den fazla şehirde 1800’den fazla konuşlandırdığı Amazon Locker kargo sistemini tüm şirketlerin kullanabileceği yeni bir model ile güncelliyor: Amazon Hub.

Bilmeyenler için: Amazon Locker, amazon.com’dan aldığınız ürünlerin eviniz haricinde gitmesini isteyebileceğiniz alternatif, güvenli bir ‘kasa’ olarak hizmet veriyordu. Yakınınızda bulunan AVM tarzı bir konuma konuşlandırılan Locker’a şifrenizi girerek paketinizi teslim alabiliyordunuz. Kuryenin evde kimse yokken gelmesi ve alıcının şubeye mesai saatlerinde yetişememesi gibi problemlere çözüm sunuyordu.Amazon Hub ise, perakende  devinin yeni duyurduğu; amazon.com harici satın alımlarda da kullanılabilecek ve Alışveriş merkezleri gibi merkezi yerler yerine apartman/site tarzı daha küçük alanlara da konumlandırılabilecek. Böylece muhit sakinlerinin istedikleri saatte paketi alabileceği bir kasa olacak.

Henüz ücret konusunda bir açıklama yapılmadığı için kullanıcılar tarafından ödenecek herhangi bir ücret olacak mı yoksa bu mesele Amazon ile diğer kargo firmalarının arasındaki bir anlaşmayla kapsanacak bir uygulama mı olacak bilmiyoruz. Amazon, yeni teslimat modeli ile daha fazla insana, daha güvenli ve her an ürün teslim edebilme garantisi verme niyetinde görünüyor.

Kaynak: BusinessInsider

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir