Çevrimiçi alışveriş imkanı sunan bir siteye giriş yaptığıızda teknolojik bir cihaza veya sırt çantasına göz atma niyetinde olabilirsiniz ancak bir ev arar mısınız? Hem de ücretsiz kargo seçeneğiyle?

Amerikan teknoloji devi Amazon; adını her duyduğumuzda alanında bir ilke imza atmış ve gelişmekte olan yeni yaşam kültürleri için fırsatlar sunmuş oluyor. Kıyafet denemek için ücretsiz bir servis başlatan şirket, otonom market çalışmalarını da başlatarak dikkat çekmişti.

Bugünlerde ise Amazon’un kataloğuna MODS International isimli şirketin prefabrik evlerinin eklendiğini görüyoruz. Prefabrik evler zaten vardı ancak bu örnek, artık evlerimizi bile internetten sipariş edebileceğimizi; fiziksel ortamlardaki keyfimiz için sanal ortamları bırakmak zorunda olmadığımızı gösteriyor. Geçen hafta girdiğimiz Blockchain haberinde de bu kültüre ne kadar yaklaştığımıza dair güzel bir örnek sunmuştuk.

Yatak odası, banyo, tuvalet, musluk, mutfak tezgahı ve oturma odası gibi temel ev alanları ve öğelerini barındıran mini evin yalıtımı, sıcak suyu ve ihtiyaç duyulan bağlantı pirizleriyle (Elektrik, su, internet) birlikte diğer detayları halledilmiş durumda. Yani sadece konteyner değil gerçekten full eşyalı bir ev sipariş etmiş olacağız.

Bundan birkaç yıl sonra 3 boyutlu yazıcıların hakim olduğu, herkesin online olarak tasarımı satın alıp kendi evinde ürettiği bir hayata mı sahip olacağız yoksa sanal gerçeklik lenslerimizi takıp fiziksel dünyada sadece biyolojik ihtiyaçlarımızı giderdiğimiz bir hayata mı sahip olacağız bilemiyorum ancak Amazon gibi günü kovalayan şirketlerin hala ihtiyaçlarımızı karşılıyor olacağını düşünüyorum.

Kaynak: Futurism.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir