Artan talebe ayak uydurmak için sosyal mesafeden ve diğer güvenlik önlemlerinden kaçındığı gerekçesiyle gündeme gelen Amazon, bu yaklaşımı değiştirmek adına olacak ki çalışanlarının sosyal mesafe kontrolünü sağlamak için yapay zekâ tabanlı “mesafe asistanlarını” devreye soktu.

İşçilerini COVID-19 salgınından korumadığı iddiasıyla dava edilen Amazon, çalışanların sosyal mesafe kurallarına uymasına yardımcı olma amacıyla geliştirdiği, gerçek zamanlı sosyal mesafe geri bildirimi sağlayan teknolojiyi açık kaynak kullanmayı planladığını belirtiyor.

Amazon’dan Adım Adım Kontrol: Mesafe Asistanı
Amazon depolarında kullanılan Mesafe Asistanı

“Sosyal mesafenin kişiler tarafından her zaman sağlanamadığı göz önüne alındığında çalışanların fiziksel mesafelerini görmelerine yardımcı olan sihirli ayna benzeri bir araç oluşturmak için artırılmış gerçeklik kullanmaya başladık.”

Amazon

Mesafe asistanı bir TV ekranı, derinlik sensörleri ve yapay zekâ özellikli kameradan oluşuyor. Asistanlar bu özellikleri sayesinde bina girişlerine ve diğer yüksek görünürlük alanlarına kolayca konuşlandırılabiliyor ya da yerleri istenildiği zaman değiştirilebiliyor.

Amazon’dan Adım Adım Kontrol: Mesafe Asistanı
Amazon ofislerinde kullanılan Mesafe Asistanı

Aralarında 6 feet (1.83m) mesafe olan çalışanlar yeşil dairelerle vurgulanırken, birbirlerine altı fitten daha fazla yaklaştıklarında, televizyon ekranında ayaklarının etrafında bulunan göstergeler kırmızı renkte yanıp sönerek çalışanlara güvenli bir mesafede olmadıklarına dair uyarıda bulunuyor.

Amazon’dan Adım Adım Kontrol: Mesafe Asistanı

Amazon, geliştirdiği mesafe asistanı teknolojisini araçların sürüşleri hakkında anında geri bildirim sağlayan radar hız kontrolleriyle karşılaştırıyor.

Amazon, makine öğrenimini bu şekilde kullanan tek şirket değil. AI video analizi ve gözetimi sunan çok sayıda firma, Covid-19 salgını başladığından beri sosyal mesafe kontrolünde kullanılması için teknolojiler geliştirdi. Bu noktada özellikle giyilebilir teknolojilere ve akıllı telefonlara bir yönelim oldu.

Daha önce benzer bir girişim Andrew Ng tarafından iş yerlerinde sosyal mesafeyi kontrol edebilmek için geliştirilmişti. Landing AI adı verilen takip sistemi iş yerlerinde sosyal mesafe  çalışanlar arası mesafenin olması gerekenden az olduğu durumlarda tıpkı Amazon’un mesafe asistanı gibi sinyaller vererek çalışanları uyarıyor.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/yapay-zeka-is-yerlerinde-sosyal-mesafe-kontrolu-saglayabilir/”]Yapay Zekâ İş Yerlerinde Sosyal Mesafe Kontrolü Sağlayabilir[/button]

Buna ek olarak, kısa bir zaman önce mesafe kontrolünde Apple-Google ortaklığı ile akıllı telefon uygulamalarına yönelik bir temas takip teknolojisi geliştirilmişti. Bluetooth tabanlı bu temas izleme platformu, kişileri anonim bir kod ile kaydederek Covid-19 taşıyıcısı olup olmadıklarını paylaşmalarına ve böylece enfekte bireylerle karşılaştıklarında sinyallerle uyarılmalarını sağlıyor.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/apple-google-ortakligi-covid-19-temas-izleme-teknolojisi/”]Apple – Google Ortaklığı: Covid-19 Temas İzleme Teknolojisi[/button]

Bu çözümler çalışanların depolar gibi yoğun tesislere dönebilmeleri için gerekli olsa da bu çözümlerin birçoğu, gün boyunca işçi hareketlerinin ayrıntılı verilerini üreterek yöneticilerin çalışanları verimlilik adına baskıda bulunmasına da sebep olabilir.

Amazon’un bu tür teknolojilere katılımı, şirket tesislerindeki zorlu çalışma koşulları sık sık eleştirildiği için şüpheleri arttırabilir.

Amazon’dan Adım Adım Kontrol: Mesafe Asistanı
Amazon’un New York’ta bulunan deposundaki çalışma koşullarını protesto etmek için bir araya gelen çalışanlar Kaynak: AP Photo/Bebeto Matthews, File

2018’de, işçilerin hareketlerini gerçek zamanlı olarak izleyecek bir bileklik bile patentleyen şirket, çalışanları sadece hangi görevi yapmaları gerektiğini değil, elleri yanlış rafa veya çöp kutusuna doğru hareket ediyorsa yönlendiriyordu.

Şirket, mesafe asistanını “bağımsız bir birim” olarak tanıtarak çalışan hareketliliği hakkında herhangi bir veri saklamadığını göstermeye çalışıyor ancak yine de hangi verilerin kayıt altına alındığı netleştirilmiş değil.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir