Dünyanın en büyük çevrim içi perakende şirketi Amazon, büyümeye devam etmek istiyor. Geçtiğimiz günlerde Amerika çapında farklı eyaletlerde yer alan AVM’lerde boş kalan mağaza ve depoların Amazon tarafından ara depo ya da teslimat noktası olarak kullanılacağından bahsetmiştik. Bu sefer yeni bir sektöre giriş yapan şirket, yeni servisi olan Amazon Eczane‘yi duyurdu. Eczane Bangalore‘da reçetesiz ve reçeteli ilaç kategorilerinin ikisi için de siparişler almaya başladı.

Hindistan’da antibiyotik gibi çeşitli ilaçlar reçetesiz olarak satılabiliyor. Antibiyotikler, ağrı kesici gibi yaygın ilaçlar, geleneksel bitkisel ürünler gibi alternatiflerin yanında şeker ölçüm cihazı, [tooltip tip=”ilaçları akciğerlere solunan bir sis şeklinde uygulamak için kullanılan bir ilaç verme cihazıdır.”]nebulizatör[/tooltip] ya da masaj aleti gibi medikal ürünler de Amazon Eczane’de yer alıyor. İnsanların mecburi durumlar haricinde evden çıkmak istemediği ya da eczaneler gibi riskli görülen alanlara girmekten çekindiği bir dönemde, çevrim içi sipariş ile ilaç temin edebilmek oldukça talep görebilecek bir fikir.

Peki neden Hindistan?

Hindistan özelinde 6,5 milyon dolardan fazla yatırım yapan Amazon için Yeni Delhi gibi henüz çevrim içi ilaç satışı ile ilgili açık ve net yasal yükümlülükleri bulunmayan kalabalık şehirler çok avantajlı olabilir.

Güvenilir ilaçlar, geniş çeşit yelpazesi, sağlam paketleme ve ödeme güvenliği vaat eden Amazon Pharmacy, tüm siparişlerde %20’ye varan indirim uyguladığını ifade ediyor.

Amazon bu alanda ilk değil

1mg, Netmeds, Medlife ve PharmEasy gibi girişimler hâlihazırda Hindistan’da çevrim içi ilaç satışı gerçekleştiriyor. 170 milyon dolardan fazla yatırım alan 1mg adlı girişim, şu anda 1000’den fazla şehre teslimat yapabiliyor. Hâl böyleyken, rekabetin yüksek olduğu bir sektörde şirketler bir adım öne geçebilmek için kullanıcılarına çeşitli indirimler sunuyor. Amazon, küçük girişimlere kıyasla daha büyük bütçeler, reklam kapasitesi ve maliyet avantajı ile sektöre güçlü bir giriş yapmış durumda gözüküyor. Şirket bu sektöre girmek için aslında uzun zamandır hazırlık yapıyor; 2018 yılında çevrim içi eczane fikri üzerine çalışan girişim PillPack’i yaklaşık 1 milyar dolara satın alan Amazon, sağlık sektöründe uzman isimlerden de yeni bir kadro oluşturmuştu.

Amazon her alanda genişlemeyi sürdürüyor

Amazon geçtiğimiz ay Hindistan’da Acko General Insurance ortaklığıyla araç sigortası satışına başladı. Amazon Pay aracılığıyla ödeme yapılabilen sistemden hiçbir evrak işi gerekmeden birkaç dakika içerisinde sigorta satın alınabiliyor.

Mayıs ayında yine Bangalore’un belirli bölgelerinde Amazon Food isimli hizmet hayata geçti. Amazon Food çevrim içi sipariş ile yemek teslimatının yanında, gelecekte alkollü içecek siparişlerini devreye almak için izinlerini de tamamladı.

Hijyen sertifikalı restoranlardan temassız teslimat seçeneği sunan Amazon Food, henüz yalnızca belirtilen kodlara sahip bölgelerde kullanılabiliyor.

Tekelleşme serüveninden korkmalı mıyız?

Son yıllarda yaşanan gelişmeler ışığında, evet korkmalıyız. ABD Kongre ve AB soruşturmalarında çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalan teknoloji devleri, yeni yasal düzenlemeler ile kontrol altına alınmalı. Ancak burada dengenin sağlanması kritik, kişi hak ve özgürlüklerini ihlâl etmeden rekabetçi piyasayı korumak ve yaratıcı yeniliklerin önünü kesmemek gerekiyor.

Kaynak: Tech Crunch

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir