En köklü alışkanlıklarımızın bile bir anda değiştiği son birkaç ay, tüketici davranışlarında ve alışveriş tercihlerinde de ciddi değişikliklere yol açtı.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”https://www.gelecekburada.net/makine-ogrenimi-modelleri-salgin-doneminde-zorlaniyor/”]Makine Öğrenimi Modelleri Salgın Döneminde Zorlanıyor[/button]

Bu yazımızda bahsettiğimiz gibi, online perakende şirketi Amazon’da en çok aranan ürünler son dönemde çarpıcı bir biçimde farklılaştı. Önceden telefon kılıfları revaçtayken, son dönemde yerini tuvalet kağıdı ve hijyen ürünleri aldı.

Talebin beklenmedik şekilde arttığı bir diğer alan ise bisiklet satışı oldu. İşsizlik seviyelerinin dramatik bir şekilde yükseldiği Amerika’da, bisiklet sektörü için bu durum söz konusu değil. Aksine, talebe yetişebilmek adına birçok yerel işletme ve büyük satıcı işe alımları artırdı.

Amerika’da Ulusal Bisiklet Satıcıları Birliği’nin yaptığı son araştırmaya göre, işletmecilerin %83’ü stok seviyeleri ve tedarik zinciri yönetimleri hakkında endişeli, bisiklet üreticileri ise talebe yetişmekte zorlanıyor.

Bisiklet mağazasının önünde sıra bekleyen insanlar
Görsel: The New York Times

Talep artışı oldukça olumlu bir gelişme olsa da, iş sahipleri ve üreticiler belirsizliklerin yoğun olduğu dönemlerden mümkün olduğunca kaçınmak ister. Belirli bir zaman diliminde muazzam talep artışı yaşanırken, bu talebe uygun olarak yeni planlar yapmak oldukça riskli olabilir.

Nitekim, satıcılar tarafından bu talep artışının hayatın normale dönmesiyle azalması bekleniyor. Mevcut koşullarda, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan çekinen, işe veya alışverişe giderken bisiklet kullanmaya başlayan, spor salonlarının ve yüzme havuzlarının kapalı kaldığı süre boyunca açık havada spor yapabilmek için bisiklet sürmeyi tercih eden oldukça fazla insan var. Bu gibi etmenleri göz önünde bulundurunca, satışlarda geçen senenin Mart ayına kıyasla %39’luk artış anlaşılabilir.

Bazı bisiklet mağazası sahipleri durumu böyle özetliyor:

  • “Tuvalet kağıdı savaşlarının yerini bisikletler aldı, bulabiliyorsanız kaçırmayın.”  Eric Attayi
  • “37 yıllık meslek hayatımda, ilk kez böyle bir talep patlamasıyla karşı karşıyayım.” Robert Keating
  • “Amerikan halkının hayatında bisiklet kullanımının yeri uzun zaman sonra ilk kez bu kadar önemli bir yer elde etti.” Garfield Cooper
Brooklyn Köprüsü'nde Bir Bisikletli
Görsel: The New York Times

Son aylarda trafikteki araç sayısındaki düşüş, yolları bisiklet sürücüleri için daha sakin ve güvenli bir hale getirdi. Hayatın yavaş yavaş normale dönmesiyle bu atmosferin bozulabileceği ve bisiklet kullanımının yeniden azalabileceği de görüşler arasında.

Bisiklet piyasasında arz talep dengesi ne zaman sağlanacak, henüz belirsiz. Satıcıların ve üreticilerin uzun dönem planlarını sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için, piyasanın doyuma ulaşmasını beklemek gerekiyor gibi. Ama kim bilir belki de bu süreç, bisiklet kullanım alışkanlığının yer edinmesinde etkili olur ve geleceğin şehir planlamalarında bisiklet yolları, dinlenme alanları, tamir ve bakım noktaları yer alır.

Kaynak: CNN Business

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir