Hindistan’da ulusal gıda düzenleyicileri, Amazon’un Alexa’sı ile bir projede anlaştı. Proje kapsamında okullarda “doğru beslenme” laboratuvarları oluşturulacak, sağlıklı ve güvenli beslenme hakkında konuşmalar verilecek.

Gıda Güvenliği ve Standartları Enstitüsü başkanı Pawan Agarwal “Doğru Beslen” kampanyasının esas amacının, gençleri bu sürece aktif bir şekilde dahil edebilmek olduğunu belirtiyor.

Bu program okullarla işbirliği yaparak, düzenli olarak Alexa kullanan gençlere sağlıklı beslenme öğün planları sunmayı hedefliyor.

Bu proje, merkez hükümet okullarda sağlıksız paket ürünlerinin üzerine giderek, yüksek oranda yağ,şeker ve tuz içeren paketlenmiş gıda satışını okul kantinlerinde veya okulların 50 metre yakınındaki hostel mutfaklarında  yasaklamasının ardından gündeme geldi.

Agarwal açıklamasında şöyle devam ediyor:

“Artık gençler sağlıklı beslenme konusunda oldukça bilinçli. Hindistan’da gençlerin büyük bir kısmı kırsal alanda yaşıyor ancak teknolojinin yaygınlaşmasıyla kır-kent ayrımı ortadan kalkıyor. Sanal ortamda, tüketiciler benzer taleplere sahip müşteriler olarak görülebilir. Beslenme hakkında bilincin artmasıyla, ülkenin farklı bölgelerinde yaşayan farklı kesimden gençler ortak talepler geliştiriyor ve biz bunun farkındayız.”

Sanal gerçeklik, yapay zeka ve gelişmiş iletişim teknolojilerinin yardımıyla, beslenme tartışmalarının tüm gençlerin gündemine getirilmesi ve doğru yönlendirmeler için kullanılması artık mümkün. Ancak Hindistan’ın demografik yapısı, geçmişinden gelen kast sistemi etkileri, yoksulluk oranının yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda, Alexa gibi lüks teknoloji ürünlerine erişim imkanı olabilecek gençlerin sayısının kısıtlı olduğu aşikar.

Vatandaşların gıdaya güveninin azaldığı bu dönemde, temel besin ürünleri başta olmak üzere güçlü denetim mekanizmaları kurmak, bilinçlendirme kampanyaları düzenlemek ve temiz gıdaya erişim için fırsat eşitliği sağlamak devletlerin ve sivil toplum kuruluşlarına düşen büyük bir görev.

Kaynak: Gadgets Now

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir