Seyir halindeki sürücülerin telefonlarıyla haşır neşir olmaları halihazırda karayolu kaza ve ölüm sonuçlarının en önemli nedenleri arasında gösteriliyor. Pew Araştırma Merkezi‘nin verilerine göre dünyanın en fazla akıllı telefon erişim oranına sahip ülkelerinden Güney Kore akıllı telefonla ilgilenmeye bağlı trafik kazalarını önlemek için yeni bir uygulama geliştirdi.

Devlet tarafından işletilen İnşaat Mühendisliği ve Yapı Teknolojisi Enstitüsü (KICT) zebra geçitlere ve kaldırımlara yanıp sönen kırmızı, sarı ve mavi LED ışıklar monte ederek ışık sisteminin hem yayaları hem de sürücüleri etkili bir şekilde uyarabileceğine inanıyor. LED ışıklara ek olarak akıllı telefon kullanıcıları için Smombie adlı bir sistem ile elektrik direklerinden yansıtma yapılıyor. Bu sistem yakındaki elektrik direklerinden yansıtılan lazer ışınını, geliştirilen bir uygulama sayesinde karşıdan karşıya geçişlerde kullanıcıların ekranına iletiyor. Bir radar sensörü ve termal görüntüleme kamerası bir aracı ve yayayı tespit ettikten sonra yoldaki ışıklar yanıp sönmeye başlıyor ve akıllı telefon uygulaması ‘Smombie’ kazaları önlemek için kullanıcılara bir uyarı mesajı gönderiyor.

“Bu titrek ışık tekrar etrafa bakmamı sağladığı için kendimi güvende hissetmemi sağlıyor ve bunlardan daha fazlasını şehirde bulabileceğimizi umuyorum.”

23 yaşındaki Güney Koreli Yaya Kim Kim-Hee

Smombie uyarı sistemi şu anda yalnızca başkent Seul’ün 30 km kuzey batısındaki kalabalık bir banliyö şehri olan Ilsan’da sadece bir yoldan geçiyor ancak enstitüye göre bu uygulamanın ülke çapında sürmesi bekleniyor. Ilsan sakinleri trafiğe bakmayı hatırlamayacak kadar telefonlarına sıkıştığı için sistemi memnuniyetle karşılamışlar.

Kaynak: UNTV

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.