Akıllı telefon ve akıllı saatler başta olmak üzere internete bağlı nesnelerin hayatımızda yer edinmeye başlamasıyla birlikte gelecekte sahip olacağımız akıllı araba, ayakkabı, şemsiye, buzdolabı, televizyon, kapı, rozet ve benzeri birçok eşyamızın koordinasyonunu sağlamak ve verimliliği artırabilmek için yapay zekalı asistanlarımıza ihtiyaç duyacağız.

Şu an için birçok şirketin farklı asistanları bulunuyor, bunların en ünlüleri Amazon’un Alexa’sı, Google’un Home’u (ve Assistant’ı) Apple’ın ise Siri’si. Bu asistanları kullanmak için farklı cihazlara sahip olmak gerekebilirken bir yandan da bazı asistanların bazı özel hizmetlerle çalışabilme özelliğine sahip olması ve diğerleriyle uyum sağlayamaması da sorun yaratıyor. Bu da yeterince verimli veya yeterince keyifli bir nesnelerin interneti ekosistemi kurmamızı engelliyor olabilir.

Kitlesel fonlamaya açılan Jinni isimli cihaz duş, salon, araba, çanta ve cep gibi birçok farklı ortamda; mıknatısla monteleme, kıyafete iliştirme ve cepte taşıma vb yöntemlerle yanımızda olarak Okay Google, Alexa ve Siri gibi farklı şirketlerin akıllı asistanlarını tek vücutta bir araya getirmeyi vaat ediyor. Su geçirmez özelliği bulunan cihaz tanıtımda da görebileceğiniz üzere duştayken önce Alexa’dan akıllı duş başlığınızın ısısını değiştirmesini isterken hemen sonra Google’dan müzik açmasını isteyebilecek.

Mesajları okuyabilen, sesli mesaj yazma özelliğine sahip olan ve müzik oynatabilen Jinni tüm IoT cihazları kontrol etmemize olanak verebilecek ve Touch ile Wake isimli iki farklı modda karşımıza çıkacak. Bu modlardan Touch, cihazın dokunduğumuzda aktif olduğu ve bizi dinlemeye başladığı modu temsil ederken Wake sürekli dinleme halinde kalarak eller serbest bir deneyim sunabiliyor. Tabii ki dokunma modunda bir haftalık bir batarya ömründen bahsederken uyanık modda sadece on saatlik şarj ömrü vaat etmesi de benim adıma cihazın tek olumsuz noktası.

İki farklı fonlama sitesinde destekleri bekleyen proje Kickstarter’da 30.000 dolarlık hedefe karşın 4.831 dolar ve Indiegogo’da ise 50.000 dolar ümit eden ekip 1,363 dolar toplamış durumda. 30 Mart’a kadar devam edecek kampanyanın yaklaşık 2 aydır bu denli az destek toplamış olması da dikkat çekiyor. Yatırım yapacak kişilerin detaylı bir inceleme yapması tavsiye edilir.

Yakın gelecekte araçlarımızla, saatimizle, rozetimizle, ayakkabımızla, gardrobumuzla ve belki kıyafetimizle iletişim kurmamız gerekecek. Tüm bunları yaparken farklı şirketlerin farklı hizmetlerle anlaşmasının olması ve bizim tercih edeceğimiz hizmetlerle anlaşmasının olmaması bize ekstra bir külfet olarak geri dönüş yapabilir. Mesela Amazon Alexa ve Spotify arasındaki özel bir anlaşma sayesinde özel bir komutla farklı bir özelliği açma imkanı verilebilir ancak bizim Amazon Echo cihazımız olmadığı için bu hizmetten yararlanamıyor olabiliriz. Veya yine Amazon Echo sahipleri hem Spotify kullanmak hem de Google’ın bazı servislerinden yararlanmak isteyebilir. Bu tarz ‘elimizde’ olmayan nedenlerle günlük yaşantımızda aksaklıkların meydana gelmesini önlemek için farklı asistanlarla çalışmak isteyebiliriz ve bu da yine ekstra noksanlıklara yol açabilir. Bu yüzden Jinni tarzı cihazlar veya uygulamalar da hayatımızda yer edinmek zorunda kalacaktır. Yani çok sevdiğimiz bir oyunun MacOs’ta çalışmamasından dolayı Macbook almaktan vazgeçiyor olmamızla aynı sorunları yaşamamak için Jinni güzel bir imkan sunuyor.

Not: Lütfen, cihazın henüz sadece birkaç prototipinin üretildiğine dair söylemler olduğunun yani seri üretime geçilmediğinin, eğer fonlama başarı ile biterse üretime geçileceğine dair vaatlerde bulunulduğunun ve özellikle yazar tarafından projenin gerçekliğine veya güvenilirliğine dair herhangi bir olumlu fikir belirtilmediğinin farkında olun. Yazar sadece tanıtımda iddia edilen özelliklerin teknolojik ve kültürel çıktılarıyla ilgilenmiştir. Fikir alışverişinde bulunmak için mesaj atabilirsiniz ancak projeye destek vermek istiyorsanız mutlaka araştırma yapınız. 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir