Twitter, Instagram, Facebook ve milyonlarca blog havuzunun tüm günümüzü kapladığı çağımızda yazılı içerik tüketme alışkanlıkarımız, değerli konulardaki yazı tüketme fırsatlarımızı azaltmakla kalmıyor okuma sonunda akılda kalmasını da zorlaştırıyor.

RMIT Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği Sans Forgetica isimli font, hatırlanması gereken ve fazla uzun olmayan yazılı metinlerin daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için tasarlandı. 400 katılımcı arasında yapılan bir çalışmaya göre Arial ile yazılan bir metni katılımcıların %50’si hatırlarken Sans Forgetica fontu kullanıldığında bu sayı %57’ye çıktı.

Okumayı zorlaştıran yapısı sayesinde dikkati artıran ve ve hafıza için daha etkili olan bu font özellikle sınav dönemindeki öğrenciler için biçilmiş kaftan. Geliştirmesi yaklaşık 6 ay süren ve bu süreçte 3 farklı testten başarılı olarak ayrılan fontu buradan ücretsiz olarak indirebilir ayrıca tarayıcınızda da kullanabilirsiniz.

Öğrenciler ve yazı kontrolü yapan editörler için umut verici olsa da Sans Forgetica’nın geliştirici ortaklardan birisi olan Stephen Banham, bu font ile yazılan bir kitabın (uzun metinlerin) okuyucuda ciddi bir baş ağrısı yapacağını da hatırlatıyor.

Artık her metnin dijitalleştiği, hayatımızın pikselleştiği bu dönemlerde bazı metinlerin bazı noktalarda farklılaşmak zorunda kalacağı aşikar. Bu tarz küçük çözümlerle başlayıp daha keskin çözümlere de kavuşmamız gerekiyor.

Kaynak: Creative Blog

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.