Airbnb tarafından geliştirilen yeni teknoloji ile kullanıcıların mizacı, davranışları, uyumluluğu ve tutarlılığı hakkında değerlendirmeler yapılacak. Evening Standard’ın raporuna göre, ‘karakter analiz yazılımı’ olan bu yapay zekâ, Londra’da AirBnb kullanıcısı ev sahiplerinin, mülklerinde düzenlenen ev partilerinin eşyalara ve eve zarar verdiği konusunda şikayetlerde bulunması üzerine geliştirildi. Benzer bir şikayette ise, ev sahibi 2.5 milyon pound değerindeki dairesini ‘baby shower’ için kiralayan kişilerin evde uyuşturucu partisi düzenlediği, eşyalara ve eve ciddi zarar verdiğini belirtti.

2019 yılında, Airbnb’nin kullanıcıların davranışlarını, karakterini ve yaratacağı olası problemleri incelemek için tasarladığı kontrol teknolojisi Avrupa Patent Ofisi tarafından patentlendi ve Birleşik Devletler’de yayınlandı. Bu patent sayesinde, kullanıcı profilini saptamak ve kimlik kontrollerini sağlamak için, sosyal medya hesapları da dahil olmak üzere internet sitelerindeki bilgileri işlenebilecek. Nevrotizm, Makyavelizm, suça eğilim, narsisizm ve psikopati gibi bulgular, kullanıcıyı güvenilmez olarak ‘etiketleyecek’.

Airbnb Ev Kiralama Hizmeti Sunuyor

Birçok kullanıcının oda ve ev kiralamak için kullandığı platform, kullanıcı deneyimini, güvenliğini sağlamak için bu tür geliştirmeler yapıyor. Bu gelişmelerin gerekli olduğu tartışmasız, herkes gibi siz de güvenle konaklamak ve evinizi kiralamak istersiniz, değil mi? Belki akıllarda oluşan bir soru işareti olabilir, bu veriler önyargısız ve adil bir algoritma ile inceleniyor mu? Airbnb yeni teknolojisini yaygın bir şekilde uygulamaya başladığında, bu sorunun cevabını hep birlikte bulacağız şüphesiz.

Kaynak: Artificial Intelligence

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir