İnternet çağının en tatlı çıktısı olarak paylaşım kültürünü gösterebilir miyiz? 3B yazıcılar bu kadar hızlı ilerleyebiliyorsa sebebi ücretsiz kütüphanelerin bulunması, Ultimaker’ın yazıcılarını açık kaynaklı olarak veriyor olması veya bugün taksiciler Uber’e karşı eylem yapıyorsa sebebi motosiklet paylaşım platformu Scotty’nin de hayatımıza girmiş olmasıdır. Birkaç yıldır sahip olduğumuz Blablacar da bu konuda güzel bir örnek olarak gösterilebilir.

Paylaşım ve kiralama konusunun en çok ihtiyaç olunduğu durumlardan birisi ise şüphesiz seyahattir. Otostop çekecek bir araç, ücretsiz kalabilecek bir kanepe arayan maceraperestlerin yanı sıra ucuz ulaşım aracı ve konaklama yeri arayan seyyahlar da var.

Ücretsiz arayanlar Couchsurfing, Interrail Türkiye Otostop, Couchrail, gibi platformlarda aradıklarını bulurken ucuz ama kaliteli bir seyahat planı yapanlar Airbnb, hostel siteleri ve Blablacar gibi platformlarda şansını deniyor.Bu konudaki yatırımlarıyla dikkat çeken ve geçtiğimiz aylarda İsveç hükümetiyle yaptığı projeden bahsettiğimiz Airbnb artık kendi apartmanlarını kuruyor. Amerikan yapı şirketi Newgard Development Group ile ortak olarak 324 dairelik bir apartman üzerinde çalışan şirket, 2018 yılında hizmete girmesi beklenen bu daireleri tamamen, ev sahiplerinin ve gezginlerin kolayca kiralayabilmesi ve kullanabilmesi için tasarlayacak.

Anahtarsız giriş ve güvenli depolama/saklama birimlerinin de olacağı apartmanda yaşayan yerli insanlar evlerini Airbnb üzerinden yıl içerisinde 180 güne kadar kiralama hakkına sahip olacak, böylece hem iş veya keyfi seyahatler yapan ev sahipleri ekstra gelir elde edebilecek hem de bu evlerin bulunduğu şehre gelen gezginler uygun fiyatlı ve kendileri için tasarlanmış bir evde konaklayabilecekler.

Şimdilik sadece Florida eyaletinin Kissimmee şehrinde 324 daireden oluşan bir site kuracak olan ortaklar 2 yıl içerisinde bu sayıyı 2000’e çıkarmak istiyor. Kurulacak olan bu yerleşkelerde uzun vadeli yaşayan kiracıların kısa vade kiralamalarından Airbnb %3, Newgard şirketi ise %25 pay alacak. Diğer detaylar hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.

 “Doğru mahalle ve doğru tasarımlar”

Akıllı ev sistemleri sayesinde artık Airbnb’den ev kiraladığımızda ev sahibiyle tanışmak/konuşmak zorunda kalmayabiliriz. Evdeki kilidi FaceID ile açabiliriz ve ev içinde sadece bize izin verilmiş kısımları kullanabiliriz.

Airbnb’nin ülkemizde vergi vermediği için yasaklandığını da hatırlayarak; paylaşım kültürünün ve birkaç yıl önce oldukça fazla korkulan, başkalarının evinde kalma-arabalarıyla seyahat etme olgularının tekrar teknoloji öncesi ‘güven veren’ dönemlere doğru ilerlediğini de belirtmekte fayda var. İnsanoğlu fesatlıktan bıkmış ve her ne kadar şu an ben merkezci bir yapıya doğru ilerliyor olsa da paylaşmanın değerinin farkına da o kadar varıyor gibi hissediyorum kendi adıma. Yaşanan gelişmeler de bunu haklı çıkarır durumda. Her ne kadar bunların maddi karşılığı olan iş biçimleri olduğunu bilsek de Uber, Scotty, Airbnb gibi platformların bu yükselişi mutluluk verici.

Hedef aldığımız kitle daha önce hiç olmadığı kadar fazla seyahat ediyor. Böylece ev boşken para kazanabilecekler
–Newgard CEO’su Harwey Hernandez 

Bir de gelişen yapay zeka sayesinde ev sistemlerinin daha akıllı ve daha güvenli olmasıyla birlikte bu tarz platformların gelecekteki pazarı daha da genişleyecektir. Bu noktada, birçok insanın evine akıllı sistemleri uygulayamayacak durumda olması Airbnb’nin bu faaliyetini oldukça mantıklı ve gerekli kılıyor. Otel kalitesinde evler için ihtiyacımız olan iki şey: 1) Airbnb, 2)Akıllı ev sistemleri. Bu ikisi hem ev sahibi hem de gezgin için devrimsel bir rahatlık sağlayacak.

Kaynak: Cnbce

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir