Köpeklerin insanlardan çok daha güçlü hisleri bulunuyor. Örneğin, bir deprem olduğu zaman sokak köpeklerinin birkaç dakika öncesinden çok şiddetli bir şekilde havladığına tanık olabilirsiniz. Bunun gibi birçok örnek bulunuyor. Hatta Kalp Atışı dizisini izlediyseniz bir sahnesinde köpek sahibinin hastalığını hisleri ile anlayabiliyordu ve bu şekilde hastanın hayatını kurtarabilmişti. Bunun gerçek hayatta da olabildiğini yapılan araştırmalar bize gösteriyor. Ancak maalesef her köpek türünün her seferinde hasta olduğumuzu anlaması mümkün olmuyor. İşte bu durum değişiyor! Yapay zekâ destekli robot köpekler aynı bir doktor gibi nokta atışı yaparak hastalığınızı anlayabiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Amerika’da kalp krizi geçiren hastayı 4 ay önce barınaktan sahiplendiği Alman Kurdu cinsindeki köpeği kurtarmıştı. Telefonuna ulaşamayan hasta köpeğinin yardımıyla ulaşabilmişti ve bu sayede de ölümden dönmüştü.

Robot Sağlık Köpekleri

Bu Alman Kurdu cinsindeki köpeğin yardımından sonra artık sırada teknolojinin yardımı yer alıyor. Tabii ki de bu robot köpekler gerçekleri kadar sizi sevemez ve sadık olamaz ancak hayatınızı kurtarma olasılığı daha yüksek olabilir. Koku alma duyusunda yapılan geliştirmelerle ve yapay zekânın da sisteme dahil edilmesiyle birlikte hayvan dostlarımız, hastalığı koklayarak tespit edebiliyor.

En iyi dostumuz durumundaki köpeklerimiz çoğu zaman bir kişinin nefesini veya idrarını koklayarak belirli kanser türlerini ve bazen diyabeti tespit edebiliyor. Yakın gelecekte evimize almaya hazırlandığımız robotların ise neredeyse koklama özellikleri bile bulunmuyordu. Deep Sniff adı verilen yapay zekâ sistemi ile artık makineler de kokuları rahatlıkla ayırt edebiliyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Araştırmacılar, yapay zekâ sistemi geliştirirken eğitim aşamasında algoritmaya sağlıklı bir bireyin oluşturduğu kokuları verdi ve bu sayede hangi kokunun yararlı olduğunu makineye gösterdi. Daha sonra ise sağlıksız bir bireyden alınan örneklerin kokusu yapay zekâya verdiler ve bu şekilde sağlıklı bir koku ile sağlıksız bir koku arasındaki farkı keskinleştirdiler.

Sonuç olarak, test sırasında oldukça başarılı olan Deep Sniff; koku üzerinden herhangi bir hastalık potansiyeli algıladığı zaman sahibini 6 saat boyunca düzenli aralıklar ile kontrol ediyor ve bu 6 saatin sonucunda da herhangi bir olumlu gelişme olmazsa sahibine tespit ettiği hastalığı bildiriyor. Kanser, diyabet gibi erken tespiti oldukça önemli olan hastalıkları tespit edebilen sistem sayesinde, her yıl yaklaşık 1 milyon insanın ölmesi önlenebilir.

Robotun Sağlayabileceği Yararlar 

Geliştirilen yeni yöntem, kırsal kesimde yaşayan yaşlı kesim için oldukça yararlı olabilir. Hastaneler uzak olduğundan ve ulaşım konusunda sıkıntı yaşayabilecek bu kişiler için bu robot köpek evdeki doktor anlamına geliyor. Aradaki mesafeden dolayı laboratuvar testlerine erişimin gecikebileceği durumlarda Deep Sniff’in oluşturduğu sonucu kullanabilir ve bu şekilde de hızlı bir şekilde aksiyon alınmasını sağlayabiliriz. Yalnızca bununla da kalmıyor. Deprem gibi hastalığın tespitinin zor olduğu durumlar da bu sistem devreye giriyor. Afet bölgesinde insanlara destek olarak o kritik anda fark edilemeyen bir durum olduğunda direkt olarak yetkililere haber vererek herhangi birinin kurtulabilmesine destek olabilir.

Geliştirilen algoritma hâla araştırma aşamasında olduğundan insanların kullanımına tam olarak hazır değil. Şu anda kokuları tespit ederek hasta olup olmadığınızı anlayabiliyor. Ancak henüz hastalığı tanımlama özelliği tam olarak başaramıyor. Bundan dolayı, eklenecek yeni özellikler ile bilim insanları klinik kullanımına uygun olduğu dönemde oldukça fazla analize bu algoritma sayesinde erişebilecek.

Robotun Gelecek Planları

Amerika arıştırmacıların planları bu köpeği sadece hastalık tespiti için kullanmak değil gibi gözüküyor. Bu kapsamda Amerikan Ordusu Deep Sniff’i geliştirme süreci tamamlandıktan sonra yapılacak küçük bir ekleme ile bomba tespiti için kullanmayı planlıyor. Sonuç olarak algoritma, bomba dedektörleri ile oluşan açıklar nedeniyle meydana gelen patlamaları engelleyerek askerlerin hayatlarının kaybetmelerinin önüne geçilebilir. Aynı zamanda, uyuşturucu madde baskınlarında kullanılan köpeklerin yerini de geliştirilecek robot köpekler alabilir. Daha uzun mesafe ve daha iyi tespit olanakları sunan bu teknoloji, polis departmanının daha fazla suçlu yakalamasına yardımcı olabilir.

Uyuşturucu baskını sonrasında kokladığı maddenin etkisinden çıkamamış bir K-9

Bu planların dışında yeni sistem, çok farklı alanlarda da kullanılabilir. Örneğin, kalabalığın içinde kaybolan insanları bulmakta kullanılabilir. Köpeklerin bir ormanda veya şehirde kaybolan insanları nasıl bulduğunu biliyor musunuz? Tabii ki de insanın kokusu ile buluyorlar. Bunun mümkün kılınabilmesi için robotun geliştirilme sürecinde eğitim alanında değişiklikler yapılması gerekir ancak sonuç olarak kaybolan kişileri büyük bir başarı oranı ile tespit edebilir.

Ek olarak, eviniz yeni güvenliği hâline gelebilir. Evet, şu anki köpeklerde evinizi koruyabilir ancak onlar tanımadığı herkese havlayabilir. Bu robotla ise evinize gelecek kişilerin kokularını öğreterek onları güvenli kişi olarak işaretleyebilirsiniz ve bu şekilde gereksiz bir şekilde havlamayabilir.

Bu araştırma gelecekte bu içerikte değinemediğimiz başka birçok alanda kullanılabilir. Ancak bu noktada dikkatli olmamız gerekebilir. İnsanların hastalığını teşhis etmek için geliştirilen bu teknoloji, gelecekte kötü ellere düşerse önemli bir eşyayı çalmak için bile kullanılabilir. Yapay zekâ her ne kadar bizi çok güzel yenilikler ile tanıştırıyor olsa da gelişimi sırasında hem eğitiminin tarafsız olmasına hem de daha sonra kullanımının kötü bir duruma evrilmemesine dikkat etmeliyiz. Belki de bu teknoloji ile nice hastalar kurtarılabilir ancak hiçbirimiz bu hastaları kurtarırken diğer insanları mağdur etmeyi de istemeyiz.

Kaynak: data-driven fiction

Share:

administrator

Robert Kolej’de 12. sınıf öğrencisi olan Can, yapay zekanın ve kodlamanın içinde bulunduğu projelerde yer almayı seviyor. Kendini geliştirmek için programlar kodluyor ve uygulamalar hazırlıyor. Ayrıca, ekonomi alanına da ilgi duyuyor ve borsayı takip etmeyi seviyor. Yeni şeyler öğrenmeye ve araştırmaya karşı isteği, onun geleceği araştırmasını ve bu konular hakkında yazılar yazmasını sağlıyor.