Son kullanıcıya hitap eden oyun konsollarını (Xbox, PlayStation, Nintendo vs.) göz önüne aldığımızda, hepsinin tüketime teşvik edici özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Her konsol bize üç aşağı beş yukarı aynı tarz içerikler sunuyor. Üstelik gün geçtikçe kalitesi ve sürükleyiciliği artan bu içerikler, bizleri adeta tüketimin köleleri haline getiriyor.

Tüketim furyasından kurtulmanın yolu ise yine bir oyun konsolu edinmek. Creoqode adlı şirket tarafından geliştirilen 2048 adlı oyun konsolu, kullanıcılara ‘üretim kültürü’nü aşılamanın yanı sıra eğlenirken öğrenmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Açık kaynaklı ve özelleştirilebilir yapısı sayesinde günümüz oyun konsollarından keskin çizgilerle ayrılan 2048, kompaktlığıyla dikkat çekiyor.

Ürün, özellikle üretim kültürüne aşina olmayan bireyler için kaçırılmaması gereken bir cevher. Üretim zorlu bir süreç olduğundan, bu işe yeni başlayan insanlar kimi zaman kolayca pes edebiliyorlar ancak ihtiyaçları olan tek şey, aslında iyi bir rehber ve motivasyonlarını üst düzeyde tutacak bir öğrenim süreci.

2048 işte burada devreye giriyor. Şirket, kullanıcıların yalnızca birkaç saat içerisinde yönergeler aracılığıyla kendi video oyunlarını üretebileceklerini söylüyor. Fakat yine de temel bir yazılım bilgisine sahip olmanız gerek. Programlamaya yeni başlayan bireyler, 2048 sayesinde yazılımın temeli olan algoritmalar konusunda yeteneklerini geliştirebiliyorlar.

Tabii ki yalnızca oyun yapmak zorunda değilsiniz. Konsolun açık kaynaklı ve özelleştirilebilir olması, sınırsız sayıda fikrin önünü açıyor. Örneğin; 2048’i Drone’unuz için bir kumanda olarak bile kullanabilirsiniz. Şirket bu konuda size büyük bir özgürlük sunuyor. Doğrusu burada iş sizin hayal gücünüze ve üretim yeteneğinize kalmış.

2048

2048, resmi olarak bir Arduino AtHearth ürünü. Yani ürün Arduino’nun development ortamlarıyla %100 uyumlu. Creoqode’un Mini Mega geliştirme kartına sahip olan konsol, 2048 adet LED çipten meydana gelen yüksek kaliteli bir ekrana ve ATmega tabanlı bir mikrodenetleyiciye sahip.

Üretim gerçekten hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İnsanlar, artık günlük hayatta karşılaştıkları basit problemlere sahip oldukları yazılım ve teknoloji bilgisiyle çözüm buluyorlar. Türk girişimci Cem Eltutar’ın kurduğu Creoqode adlı şirket tarafından geliştirilen 2048, insanları üretim kültürüne dahil etmek için harika bir araç. Umarız alanındaki tek ve son örnek olmaz.

2048, 189 pound satış fiyatı ve Türkiye’ye kargo ücreti ile birlikte, vergiler hariç 214 pound karşılığında elde edilebiliyor.

Kaynak: creoqode.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir