1983’te icat edilen ve yıllarca patent esiri altında kaldığı için gelişim gösteremeyen 3B yazıcılar da tıpkı blockchain gibi 2010’lu yılların başından itibaren yavaş yavaş temel atma törenine başlamış oldu. Bugün üretimin demokratikleşmesi adına 3 boyutlu yazıcılardan, internetin demokratikleşmesi için ise blockchain’den ciddi beklentilerimiz var.

Diğer yandan bu teknolojilerin de evhamlandırıcı bazı noktaları var. Mesela 2012 yılında Amerika’daki kişisel silahlanmanın evde silah üretebilmeyi de kapsamasını sağlamak isteyen ve bunun önündeki engelleri kaldırmak için kurulan Defense Distributed’in 2013 yılında piyasaya sunduğu 3B yazıcı ile üretilebilen the Liberator.

Kripto Anarşist Cody Wilson tarafından kurulan sivil toplum örgütü; 2013 yılında Dışişleri Bakanlığı’nın aldığı karar neticesinde the Liberator’ün dosyalarını internetten kaldırmak zorunda kalmıştı ancak 1 yıl sonra herkesin evinde silah üretmesini sağlayan Ghost Gunner isimli bir ‘makine’yi piyasaya sunmuştu.

2014 yılında 3 boyutlu yazıcısında üretmek üzere 3B dosyalar arayan ancak bu tasarımları yetersiz görmesinden dolayı 3 boyutlu tasarım yapmayı öğrenen Darren Booth, the Liberator ile tanıştıktan sonra 390 kalibrelik, tek atışlık bu silahı beğenmiş ve daha da geliştirmeyi düşünmüş. Aradan geçen kısa zamanda Shutty AP9 isimli 3. Parti birkaç parça ile birlikte üretilebilen PLA filamentli ve 5000’den fazla atış kabiliyetine sahip bir ‘tüfek’ üretmiş.

Amerikalılar kişisel silahlanmayı tartışadursun, Dışişleri Bakanlığı’nın “Yurt dışına silah çıkarmak” maddesi ile 2013 yılında yasakladığı 3 boyutlu yazıcıda silah üretmeyi sağlayan CAD dosyalarının internette paylaşılması, Defense Distributed’ın uğraşları sonucunda tekrar serbest bırakılmış oldu. 1 Ağustos 2018 tarihi itibariyle ABD’de silah tasarım dosyaları internette paylaşılabilecek ve indirilebilecek.

Topluluğun yaptığı açıklamaya göre internette silahların CAD dosyaların erişim, tartışma, kullanma ve çoğaltma serbestisi getirildi. “access, discuss, use and reproduce”

Kaynak: 3Ders

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir