Makine öğrenimindeki son gelişmeler sayesinde yüz tanıma teknolojisi etkileyici bir doğrulukla yüzleri ayıklayabiliyor. Ancak bu yüz tanıma sistemlerinin ne kadar mesafede başarılı olabileceğine dair kesin çalışmalar yoktu. Bu açığı kapatmak isteyen ABD ordusu, bir kilometreye kadar mesafeden bireyleri tanımlayabilen taşınabilir bir yüz tanıma cihazının oluşturulmasını finanse ediyor. Bu neredeyse 11 futbol sahasına eş değer bir mesafe. 

Uzak Mesafede Taktiksel İleri Yüz Tanıma Teknolojisi adlı 2016 yılında başlayan projenin çalışan bir prototipi geçen yılın sonunda gösterildi. ABD Özel Harekat Komutanlığı (SOCOM) tarafından yapılan araştırmaların devam ettiği ancak bu teknolojinin ne zaman gün yüzüne çıkacağına dair bir haber bulunmuyor.

Teknolojiyi geliştiren Virginia merkezli Secure Planet Arlington şirketi, teknolojisinin nasıl çalıştığını tam olarak açıklamıyor. En yeni AI ile bile kameralara daha uzun lensler eklemek, titreşimlerden gelen gürültüyü arttırdığından, çözülmesi çok zor bir sorun. Bu tür mesafelerde atmosferik türbülans, görüntünün sıcak günlerde görülen ısı ışıltısına benzer bir etkiyle çarptırılması söz konusu olduğunda da bir sorun yaratabilir. Bunun üstesinden gelmek için tanımlama amacıyla uygulanabilir yüz verisi elde etmek amacıyla bozuk görüntünün şifresini çözmek için ayrı bir sinir ağı potansiyel olarak kullanılabilir. Teknolojinin nasıl konuşlandırılacağı da tam olarak belli değil. Başlangıçta elde kullanım için tasarlanmış olsa da, dronlarla da kullanılabilir.

Geliştirici şirkete göre mobil biyometrik doğrulama ve tanımlama sistemi askerlere ve sivillere kritik koruma sunuyor ve sürekli gelişen yüksek tehdit ortamlarında güvende kalmalarını sağlıyor. Daha güvenli bir gezegene yol açacak yenilikçi ürünler sunmayı taahhüt ettiklerini de vurguluyorlar. 

Kaynak: digitaltrends

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir