ABD ordusu sahada görev yapan köpekler için artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı gözlükleri denemeye başlıyor. Command Sight isimli bir şirket tarafından geliştirilen gözlükler başta patlayıcı bulmak ve potansiyel tehlikeleri tespit etmek gibi görevler için eğitilen köpeklerin uzaktan yönlendirilebilmesini mümkün kılıyor. Halihazırda bu amaçla eğitilmiş köpekler lazer kalemleri ya da el işaretlerine dayanan komutlarla yönlendiriliyor. Artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisiyle eski yöntemler tarihe karışacak gibi gözüküyor. Bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik vb. verilerle gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin zenginleştirilmesi; yani, zenginleştirilmiş canlı veya dolaylı bir fiziksel görünüm şeklinde açıklanabilen artırılmış gerçeklik bugüne kadar pazarlama, emlak, sinema, dekor, turizm, eğitim ve alışveriş gibi alanlarda sıkça kullanılıyordu. Şimdi ise askeri bağlamda denenmediği bir alana giriş yapıyor.

Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri Köpeklerde Nasıl Çalışacak?

Projeyi yürüten ABD Ordu Araştırma Laboratuvarı (ARL) uzmanlarından Dr. Stephen Lee’nin yaptığı açıklamaya göre, artırılmış gerçeklik köpeklerde insanlarda olduğundan daha farklı çalışıyor. İnsanların sanal gerçeklik görüntüsüyle etkileşime girmesi için kullanılan AR teknolojisi köpeklere sadece belirli komut ve ipuçları sağlıyor. Yeni teknolojiyle köpekler, gözlüklerinin ekranına yansıtılan işaretleri takip ediyor. Köpeği yönlendiren kişi video bağlantısıyla köpeğin ekranını anbean uzaktan kumanda ile izleyebiliyor. Her bir gözlük seti, köpeğin belirli bir noktaya yönlendirilmesine ve gözlükteki görsel işarete tepki vermesine olanak tanıyan bir göstergeye sahip ve ordudaki her köpeğin kendine özel bir gözlük seti bulunuyor.

Gözlüklerin kendisi köpekler için bir yenilik gibi gözükmüyor. Askeri köpekler gözlükleri kötü koşullarda koruma olarak takmaya zaten alışkınlar, ancak artırılmış gerçeklik sistemi yeni bir gelişme anlamına geliyor. Köpeklerin tehlike anında uzaktan yönlendirilebilmesi projenin sağlayacağı en önemli stratejik avantaj olarak gösteriliyor. Önceki metotlarda köpeği eliyle ya da lazer kalem yardımıyla yönlendiren kişi köpeğin yakınında olmak zorunda, şimdiyse karargâh odasından bile sahadaki köpekler kontrol edilebiliyor. Ayrıca, potansiyel askeri avantajlarının yanında köpeklerin de bu teknolojiyle, tehlikeleri tespit ederken daha güvende olacağı belirtiliyor.

Command Sight şirketinin kurucusu Dr. AJ Peper, henüz araştırma aşamasındaki projede ilk sonuçların “aşırı derecede umut verici” olduğunu söyledi. Command Sight’a bu teknolojinin kablosuz versiyonunu geliştirmesi için ilave kaynak aktarılacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Peper bu teknolojiyi Mater adlı kendi Rottweiler’ı üzerinde çok sayıda deneme yaparak geliştirdiğini belirtiyor.

Öte yandan, projeyle alakalı bazı tereddütler de yok denemez. Savunma ve güvenlik alanına odaklanan Kraliyet Birleşik Kuvvetler Enstitüsü (RUSI) adlı düşünce kuruluşundan Justin Bronk’a göre proje “abartılı bir harcama” olarak nitelendirilebilir. Bronk, BBC’ye yaptığı açıklamada köpekleri artırılmış gerçeklik gözlükleriyle, fiziksel olarak yakınlarında olmaya gerek kalmadan yönlendirebilmenin bazı durumlarda taktiksel avantaj sağlayabileceğini belirtiyor fakat maliyeti düşünüldüğünde projenin getirilerinin o kadar da çarpıcı olmadığını ilave ediyor.

Hatırlarsanız, ABD Ordusu geçtiğimiz günlerde robot köpeklerle ilk tatbikatını gerçekleştirmiş ve olumlu sonuçları tüm kamuoyuyla paylaşmıştı. Ulusal güvenliği için yeni teknolojileri sıkça deneyen Amerika diğer devletlere de bu konuda bir örnek teşkil ediyor. Her yeniliğin ardından gizlilik başta olmak üzere farklı tartışmalar doğsa da ABD yeni teknolojileri kullanmaktan ve deneyimlerini güncel olarak paylaşmaktan vazgeçmiyor. Bu hamleyle, köpeklerde insanlarda olduğundan farklı bir prensiple çalışabildiğini gösteren artırılmış gerçeklik teknolojisi için yeni bir kapının aralandığını söyleyebiliriz.

Kaynak: BBC

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.