En son ne zaman Siri’den rehberinizde kayıtlı bir kişiyi aramasını veya Google Asistan’dan en sevdiğiniz müzik listesini oynatmasını istediniz? 

Bu gibi isteklerin hemen hepsi yapay zekâ destekli asistanların işlevleri arasında sayılıyor. Bu nispeten basit görevlerin yanı sıra, daha karmaşık görevlerde insanlara yardımcı olmaya hazırlanan yapay zekâ asistanlar yakın gelecekte hukuk alanında dönüştürücü bir etkiye sahip olabilir. Hâlihazırda hukukta yapay zekâ belgelerin gözden geçirilebilmesi ve kritik maddelerin belirlenmesi gibi sıradan sayılabilecek süreçleri otomatikleştirebiliyor. Peki bir sanal asistan hukukta yapay zekâ ile nasıl bir dönüşüm yaratabililir? Bunu gerçekleştirebilmenin 7 yolunu birlikte keşfedelim.

1-Yasal Keşfi Gözden Geçirme

Belge analizi, yasal keşif süreçlerinin önemli bir parçası olmakla birlikte oldukça zaman alan bir aşama olabiliyor. Yapay zekâ sayesinde geliştirilebilecek çözümlerle, belge incelemesini otomatikleştirerek bu zaman alan süreci kısaltmak ve iyileştirmek mümkün olabilir. Önemli belgeleri ve belgelerin içerisindeki ilgili kısımların işaretlenmesiyle, vakit kaybı önleneceğinden zamanın daha iyi kullanılması sağlanabilir.

2-Hukuki Dilin Basitleştirilmesi

Hukukçular, hukuk dilini kolayca anlamak ve deşifre edebilmek için yıllar süren titiz bir eğitimden geçiyor. Avukatlara soru sormak ya da tavsiye almak için gelen müvekkiller, genellikle hukuk dilini veya terimlerini anlayamadıklarını ifade ediyor.

Bu aşamada yapay zekâ destekli sistemler, müvekkillerin avukatla görüşmelerinden önce hukuki dili basitleştirerek herhangi bir yasal belgenin temellerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir. Avukat ve müvekkil iletişimini tek yönlü olmaktan kurtaran ve zaman kazandıran bu hizmet, çetrefilli ve uzun dava süreçlerinde önemli faydalar yaratabilir.

3-Kişisel Hukuk Asistanı

Başarılı avukatların genellikle devam eden prosedürleri kaydeden ve geçmiş davalardan veri toplayıp kullanabilen iyi bir asistana ihtiyacı vardır. Süreç takibi, detay takibi, emsal karar araştırması ve analiz işlerinde avukatların başarısını önemli ölçüde artıran asistanlık görevlerini yasal bir sanal asistan yerine getirebilir. Üstelik sanal asistanlar müvekkillerin işlemleri doğrultusunda ödeme yapmaları gereken tutarları hesaplayabilir, takibini yapabilir ve çizelgelere kaydedebilir.

4-Müşteriler İçin Soru Cevaplayabilen Yapay Zekâ (Chatbot)

Sorduğunuz her soruya doğru ve sabırla cevap veren bir yapay zekâ robotu hayal edin. Soruları cevaplayabilen yapay zekâ bir diğer adıyla chatbotların kullanımıyla, çok sayıda kişiye çok detaylı olmasa da yasal yollarla hukuki tavsiye verilebilir. Hukuk alanında geliştirilmiş chatbotlar doğru bir şekilde bilgilendirmenin yanı sıra ön bilgilendirme sonrasında kişileri ilgili uzmanlara sevk edebilir. Bu sayede müvekkilin yaşadığı kafa karışıklığı en aza indirilerek, avukat ile müvekkilinin daha hızlı yol alması sağlanabilir.

Hukukta yapay zekâ dönüşümü

5-Hukuki Sonuçların Öngörülmesi İçin Tahmin Analitiği

Yapay zekâ, çok fazla veriyi depolayabilir ve kullanabilir, bu sayede hâkimin benzer davalar hakkındaki kararları ve daha farklı bilgiler ile çeşitli parametreleri kullanarak ortaya doğru sayılabilecek bir tahmin çıkarabilir. Aynı zamanda bir hukuk çalışanının üstünde olduğu dava sonucu doğrultusunda yaptığı tahminler ile davaya yardım edebilir.

Yapay zekânın tahminleri müvekkillerin “Kazanma olasılığımız var mı?” ya da “Bu belgeleri imzalamalı mıyım?” gibi oldukça genelgeçer sorularını yanıtlamaya dahi yardımcı olabilir. Bu tahminler genellikle tarihsel ve hukukî verilere dayanır. Yapay zekâ, tahminlerini zaman içerisinde makine öğrenmesi desteği ile daha da tutarlı bir hâle getirilebilir.

6-Boşanma Davalarının Otomatizasyonu

Boşanma davaları yaklaşık 1 yıl sürebilmekle birlikte taraflar için oldukça yorucu ve yıpratıcı bir dönem olabilir. Wevorce gibi yapay zekâ tabanlı çözümler, ön hazırlık aşamasını dijital olarak tamamlayarak bu zorlu süreç içerisinde taraflara oldukça fazla zaman kazandırıyor. Mahkemede sunulması gereken belgelerin önden hazırlanması ve kontrolü, tarafların bilgilendirilmesi ve uzlaşması ile süreçte insan müdahalesine ihtiyaç neredeyse kalmıyor.

Davanın insan müdahalesi gerektirmesi durumunda ise hukuk uzmanları devreye girerek, eksiklikleri tamamlamada yardımcı oluyor. Bu tür yapay zekâ uygulamaları, gereken insan emeğini azaltması dışında yargı sistemi, hukukçular ve taraflar için davanın daha hızlı sonuçlanmasını sağlıyor. Özellikle ABD’deki yüksek avukatlık ücretleri göz önünde bulundurulduğunda, sorunsuz geçen boşanma süreçlerinin tarafların maddi durumuna önemli katkılar sunabilir.

7-Akıllı Otomatik Sözleşme

Lawgeex gibi platformlar, sözleşme sürecini otomatikleştirerek avukatların daha önemli konulara odaklanmasına olanak tanıyor. Yakın zamanda yapılmış bir araştırmada yapay zekânın insana kıyasla okuduğunu ne kadar anladığı konusunda bir test yapıldı. Testin sonucunda yapay zekânın insan ile neredeyse aynı doğruluğu elde ettiği gözlemlendi. Bir diğer şaşırtıcı yanıysa bunu saniyeler içinde başarmış olmasıydı.

Bu hayret verici çalışmanın yakın gelecekte sektörde büyük bir yıpranmaya neden olacak gibi göründüğü söylenebilir. Ancak çalışmanın gerçekte kanıtlamak istediği şey yapay zekânın herhangi bir yasal işlemde gereken insan müdahalesi ve çabasını azaltmamıza yardımcı olacak güvenilir bir asistan olacağıdır.

Hukuk, bir anlamda toplumda dengenin sağlanması için veri toplanması ve yorumlanarak bir sonuca varılmasıdır diyebiliriz. Dolayısıyla yapay zekâ veri varlığında hukuk sektöründe, davaların, hızlarına ve sonuçlarına çok önemli katkı sağlayabilir. Tahmine dayalı analiz ve dijital asistan gibi teknolojiler sektörün gelecekteki avukatlarına oldukça fazla fayda sağlayacak gibi görünüyor. Yapay zekâ ve hukuk sisteminin başarılı birlikteliği sayesinde yıpratıcı seviyede uzun süren dava süreçlerinin önemli ölçüde kısalacağını tahmin ediyoruz.

Kaynak: Gramener

Yazar: Haktan Altıntaş

Editör: Öykü Selen Uysal

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir