Koronavirüs salgınıyla mücadeleye devam ederken yüz maskeleri de öngörülebilir bir gelecek için demirbaş görevi görmeye devam ediyor. Eskiden evden çıkmadan önce anahtarımız, cüzdanımız, ya da telefonumuzu aldık mı diye kontrol ederken şimdiyse maskemizi aldık mı diye kontrol eder olduk.

Pandemi sürecinde evlerinde ya da iş yerlerinde 3B yazıcı bulunan birçok gönüllü bu yazıcıları kullanarak, bazı şirketler de atölyelerini maske üretim merkezine çevirirerek sağlık çalışanları için maske ve siperlik üreterek bu kolektif ve gönüllü üretim hareketine dahil oldu.

Sosyal mesafenin tamamlayıcısı olan maskeler, günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Hâl böyle olunca görsel tasarımdan teknolojik uyarlamalara kadar maskeler birçok değişikliğe uğrayarak gönüllülük faaliyetlerinin yanı sıra kitlesel bir pazar da yarattı.

Bunun en ilgi çekici örneklerinden biri de Japon start-up Donut Robotics  tarafından tasarlandı. Donut Robotics, her yerde bulunan koronavirüs yüz maskesini son teknoloji aracına dönüştürmenin bir yolunu geliştirdi.

Donut Robotics Japoncayı sekiz farklı dile çevirebilen bir yüz maskesi geliştirdi. “C-Mask” isimli bu akıllı maskeyi normal yüz maskenizin üstüne yerleştirirek kullanabiliyorsunuz.

Anında Çeviri Yapabilen Akıllı Maske: C-Mask
C-Mask Tasarımı / Kaynak: Donut Robotics

Bluetooth kullanarak bir akıllı telefona veya tablet uygulamasına bağlanabilen maske, konuşmalarınızı metin mesajlarına dönüştürebilme ve arama yapabilme gibi özelliklere sahip.

Bir başka ilginç özellik ise sesinizi telefonunuzdan gönderebiliyor olmanız. Yüz maskelerinin altından konuştuğumuzda birbirimizi duymakta zorlanabiliyoruz, bu nedenle bu dijital hoparlör konsepti, sosyal mesafeyi sağlayabilmek adına konuştuğunuz insanlardan uzakta kalmamız gereken sınıflarda veya toplantı odalarında kullanışlı olabilir.

Anında Çeviri Yapabilen Akıllı Maske: C-Mask
Dijital hoparlör konsepti

Donut Robotics genel müdürü Taisuke Ono, Reuters’e verdiği demeçte yıllarca bir robot geliştirmek için çok çalıştıklarını ve bu teknolojiyi koronavirüsün toplumu yeniden şekillendirme sürecine bir adım olarak geliştirdiklerini ifade ediyor.

Anında Çeviri Yapabilen Akıllı Maske: C-Mask
Donut Robotics CEO’su Taisuke Ono, Japonya’nın Tokyo kentinde bir gösteri sırasında C-Mask’i ve cep telefonu uygulamasını gösteriyor. / Kaynak: Reuters

Şirket Covid-19 salgını öncesi robotlar için geliştirdikleri çeviri yazılımını şirket mühendislerinden birinin dört yıl tasarladığı bir maske tasarımını uyarlayarak bir ay içinde prototip bağlantılı bir maske inşa ederek maskelerin kullanım amaçlarında bir yenilik yarattı.

“C-FACE” robot teknolojisi kullanılarak geliştirilen, dünyanın akıllı telefonlarla çalışan ilk akıllı maskesi olarak tanımlayabiliriz. İnsan sağlığını uzun süredir koruyan maskelerin en son teknoloji ile yeniden harmanlanmasıyla geliştirilen C-Mask sesleri karşı tarafın akıllı telefonuna ileterek ilk olarak sesi harflere dönüştürüyor ardından 8 dilde tercüme edebilme özelliğini kullanarak konuşma formları oluşturuyor.

Anında Çeviri Yapabilen Akıllı Maske: C-Mask
Akıllı telefonlara bağlanabilen C-Mask uygulaması / Kaynak: Reuters

C-Mask şimdilik İngilizce, Fransızca, Mandarin, Korece, Bahasa Endonezya dili, İspanyolca, Rusça ve Vietnamca olmak üzere tam 8 dilde çeviri yapabiliyor.

Şu anda yalnızca sesler ve karakterler kullanabilen maskenin gelecekte görüntülü içeriklerle de çevirilerin desteklenebileceğinin mesajı veriliyor. Bu ses ve karakterler aynı zamanda bir bilgisayar ekranına da aktarılarak geniş ekran sayesinde iletişimi kolaylaştırabiliyor.

Dilini bilmediğiniz bir ülkede günlük ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilmenize yardımcı olmaktan, toplantılarınız esnasında yabancı birileriyle konuşmanızı gerektiren profesyonel ortamlara kadar akıllı maskenin birçok kullanım alanı bulması bekleniyor.

Anında Çeviri Yapabilen Akıllı Maske: C-Mask
Toplantı esnasında kullanılan C-Mask illüstrasyonu
Anında Çeviri Yapabilen Akıllı Maske: C-Mask
Market alışverişinde kullanılan C-Mask illüstrasyonu

Maske ilk olarak eylül ayı itibariyle Japonya’da satışa sunulacak ve kısa bir süre sonra Çin, ABD ve Avrupa’yı kapsayacak şekilde satış alanını genişletmesi planlanıyor.

Yakında 40 dolarlık fiyatıyla Japonya için ön siparişlerin açılması hedefleniyor. Ancak Donut Robotics, dünyanın diğer bölgelerindeki müşterilerinin bu teknolojiyle buluşturmak için biraz daha bekleyeceklerini belirtiyor.

Akıllı telefonlarımızı kullanırken yüz maskeleri birçoğumuz için rahatsız edici olabiliyor. Belki de C-Mask telefonlarıyla konuşmak için yüz maskelerini aşağı çeken insan sayısını azaltabilir.

Yüz yüze etkileşimlere hasret kaldığımız bu pandemi günlerinde iletişimle ilgili her gelişme daha da ilgimizi çeker hale geldi. Bu akıllı maske tasarımı çevirileriyle iletişimi kolaylaştırırken aynı zamanda bu süreçte vazgeçilmezimiz haline gelen maskelere bambaşka bir kullanım alanı sunuyor.

Bir diğer yandan da yüz maskelerinin böylesi teknolojik gelişmelere uğratılması bazı soru işaretleri yaratıyor. Korona günlerinde tedbir olarak kullandığımız bu maskelerden hayatımızın ilerleyen günlerinde teknolojik gelişmeler sebebiyle vazgeçemezsek diye düşündürmüyor değil.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir