3D yazıcılar birçok farklı tasarım fikriyle hayatımızı kolaylaştırıyor. “3D Yazıcı ile Yaratıcılığınızı Sergileyin” içeriğimizde de bahsettiğimiz üzere mekanik bir saatten basit bir kablo toplayıcıya kadar birçok farklı ürün basmak mümkün. Her ne kadar bu basım süreci kolay aşamalardan oluşuyor gibi görünse de bazı basımlarda zorluklar baş gösterebiliyor. Tasarım hatası, destek yapmanın unutulması, baskı alanının temiz olmaması veya eritme ağızında filamentin kalması bu zorlukların nedenlerinden birkaçı.

En Baştan: 3D Baskıya Uygun Olmayan Tasarım

Ne yazık ki 3D yazıcılar ile birçok ürün basabiliyor olmanız her şeyi yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Özellikle ev tipi ucuz yazıcılarda çok ince detaylar içeren komplike tasarımlar basmanız neredeyse imkânsız olabilir. Örneğin, 0.5 mm’lik ince bir duvar basma isteğiniz bazı yazıcılarda sorunsuz bir şekilde yapılabilirken bazılarında ise henüz duvarın ilk katmanından bir plastik yumağına dönüşebilir.

Bu problemin oluşmasını engellemek için farklı çözümlere başvurabilirsiniz. Bunlardan ilki tüm tasarımı değiştirmek. Bu çözüm en uğraştırıcı ve en delirten seçenek olabilir ancak sorunu tamamen ortadan kaldırmak konusunda da diğer çözümler eline su dökemez. Tasarımdaki aşırı ince ve karmaşık kısımları baştan düzenleyerek ürünü basıma uygun bir duruma getirebilirsiniz.

Daha kolay bir çözüm isterseniz ise tasarımı farklı yönlerde basmayı deneyebilirsiniz. Bu ne demek? Bazı tasarımların 180 derece döndürülerek basılması yazıcı için daha kolay olabilir. 

Örneğin, fotoğraftaki tasarımın 90 derece döndürelerek basılması yazıcı için çok daha kolay olabilir. Bu sayede z ekseninde (yani diğer bir deyişle havada) baskı almak zorunda kalmayabilirsiniz. Tasarımda yaptığınız değişiklikleri de Beamler gibi çeşitli internet sitelerinden baskıya uygunlululuk açısından kontrol edebilirsiniz. Bu aşamalar sayesinde en baştan yapma gereksinimi duymadan tasarımınızı baskıya uygun bir duruma getirip hayellerinizdeki ürünü yazıcınız ile basabilirsiniz.

Çok Yüksek veya Çok Alçak: Kalibrasyon

Ev tipi yazıcıların bir diğer en önemli noktası da kalibrasyonun uygun yapılması. Kendi yazıcımda en zorlandığım noktalardan birisi bu aşama olmuştu. Her ne kadar internet üzerinden birçok video izleyip, kullanma kılavuzunu okumuş olsam da kalibrasyon ayarı sırasında sürekli olarak bir döngüye giriyordum. Bir köşeyi düzelttiğimde diğer köşe bozuluyordu ve bundan dolayı 10-15 kez bu işlemi tekrarlamam gerekti. İlk gün bu ayarın önemini bilmediğim için eritme ağzının platforma olması gerektiğinden daha yakın olduğu bir konumdayken baskı almayı denemiştim ve az kalsın platformu çiziyordum.

Böyle bir durum ile karşılaşmamanız için kalibrasyonu birkaç kez tekrarlamanız ve en sonunda uygunluğunu 1mm’lik (A4 kağıt da uygun) kağıt ile kontrol etmeniz gerekiyor. 

Temizlik Vazgeçilmezdir: Platformdaki Artıklar

Her baskıdan sürecinden sonra ortaya çıkan ürünü platformdan çıkarmak için spatula benzeri bir alet kullanılıyor. Her ne kadar birçok baskıda bu işe yarasa da bazılarında ürünün artıkları platformun üzerine yapışmış bir şekilde kalabiliyor.

Bir sonraki baskıdan önce fotoğraftaki artıklar temizlenmez ise eritme ağzı platforma fazla yakın bir konuma gelebilir ve platform istenilen kalitede olmayabilir. Bu da beraberinde sürecin yarısında bozulmasına ve baskı sırasında ürünün platformdan kopmasına bile sebep olabilir. Bu durumun yaşanmaması için her baskıdan sonra platformun kontrol edilmesi ve gerekli düzeltmelerin yapılması gerekiyor.

Desteklerin Önemi

İçeriğimizin başında bahsettiğimiz üzere bazı tasarımlar destek gerektirebiliyor. Bu tasarımlara destek yapılması unutulduğunda baskı başarısız olabiliyor ve elinizde bir plastik yumağı kalabiliyor. Bunun olmaması için Creality Print gibi otomatik destek yerlerini tasarıma ekleyen uygulamalar kullanarak gerekli deüzeltmeleri yapabilirsiniz. Bu sayede hem tasarımınıza manuel olarak destek eklemenize gerek kalmıyor hem de baskınız başarıyla tamamlanıyor.

Bu problemler basit problemler gibi gözükmesine rağmen baskının başarılı olması için hayati önem taşıyorlar. Siz de 3D yazıcınız ile bir robot yapmak ve bunu çalıştırmak istiyorsanız bu aşamaların her birini uygulamayı ve gerekli ayarları kontrol etmeyi unutmayın!

Share:

administrator

Robert Kolej’de 12. sınıf öğrencisi olan Can, yapay zekanın ve kodlamanın içinde bulunduğu projelerde yer almayı seviyor. Kendini geliştirmek için programlar kodluyor ve uygulamalar hazırlıyor. Ayrıca, ekonomi alanına da ilgi duyuyor ve borsayı takip etmeyi seviyor. Yeni şeyler öğrenmeye ve araştırmaya karşı isteği, onun geleceği araştırmasını ve bu konular hakkında yazılar yazmasını sağlıyor.