Bilim insanları gizli Picasso tablosunu gün yüzüne çıkarmak için 3D baskı ve yapay zekâyı kullandı.

Gizli bir Picasso tablosu… Sizce neredeydi? Eski bir kulenin mahzeninde? Uzaklarda bir rehin dükkanında? Ya da unutulmuş bir müzenin deposunda?

Hiçbiri değil. Hem sorumuzun cevabı hem de Picasso’nun gizli tablosu, yine Picasso’nun bilinen bir eserinde saklı. The Blind Man’s Meal eserinin altında bulunan The Lonesome Crouching Nude 3D baskı ile tekrar boyandı. Kayıp sanatı diriltmek için çalışan Oxia Palus isimli şirket bu yolda yapay zekâ ve 3D baskı teknolojilerinden yararlandı.

Ünlü ressam Picasso’nun The Blind Man’s Meal eseri.
Yukarıdaki eserin altına yerleştirilmiş ve 3D baskı-yapay zekâ işbirliği ile ortaya çıkarılan The Lonesome Crouching Nude

Yıkıcı teknolojiler ve ölü sanatçılar

Bir eserin hatlarından yararlanarak yenisini boyamak büyüleyici. İki eseri karşılaştırdığınızda bazı hatların ve özellikle tonların birbirine ne kadar uyumlu olduğunu fark edeceksiniz. Picasso’nun bunu neden yaptığına gelirsek, muhtemelen eserini özellikle gizlemeyi planlamıyordu. Yaşadığı dönemin şartlarında malzemelerin pahalı ve erişimin zor olması, malzemelerin tekrar kullanılmasına neden oluyordu. Pek çok sanatçının başvurduğu bu yöntem ister istemez tercih edilen bir yoldu.

Gizli eseri hayata döndürmek için yola çıkan Oxia Palus, ilk önce resmin ana hatlarını çıkarmak için XRF görüntüleme ve görüntü işlemeyi kullandı. Daha sonra portreye Picasso’nun tarzında fırça dokunuşları yapmak için yapay zekâyı eğitti. Makine öğreniminden yararlanılarak 49 sene önce vefat eden sanatçının tarzı bir nevi “dirildi”.

The Blind Man’s Meal eserinin X-ray altındaki görüntüsü, altındaki eseri kısmen ele veriyor.

Boya dokusu vermek için yükseklik haritası çıkarılan eser, 3D baskı ile bir tuvalin üzerinde hayat buldu. İlk önce yapay zekâ, şimdi de 3D baskı modern sanatın yerini almak için hazırlanıyor diyebiliriz. Oxia Palus kurucu üyelerinden Anthony Bourached teknolojinin keşiflerine etkisine aşağıdaki sözleriyle yer verdi.

Artık tarihimizi ve kültürümüzü daha iyi anlamamıza yardımcı olacak karmaşık sistemlerimiz var. X-ışını üzeri boyanmış görüntünleri ortaya çıkarmakta verimli bir yöntem olsa da, yapay zekâ analizlerimize başka bir katman ekliyor.

3D baskı ve yapay zekâ ile sanatı diriltmek ne kadar etik?

Ünlü bir ressamın gizli bir eserini ortaya çıkarmak insanlık için güzel bir gelişme. Ancak işin etik kısmına geldiğimizde, ölü bir sanatçının yerine inisiyatif almak ne kadar doğru? Dönemin şartlarına göre Picasso’nun zorunda kaldığını varsayıyoruz. Ancak belki de eserini beğenmediği için üzerine farklı bir şey çalışmak istemişti. Yani belki de bizim yokluk sandığımız şey sadece bir ressamın deneysel fırça darbeleri.

Öte yandan yakın zamanda yapay zekâ ile üretilen eserlerin stok fotoğraf sitelerinden banlandığına şahit olduk. Yapay zekânın mevcut eserlerden ilham alması, özgünlüğünü sınırlıyor. Böylece ortaya koyulan eserler eninde sonunda mevcut bir görselin geliştirilmiş haline dönüşüyor. Hatta Picasso’nun gizli eserini bile buna örnek verebiliriz. Domos Art Advisors’da Picasso uzmanı olan Ty Murphy, yapay zekâ tarafından üretilen tablonun bir Picasso Mavi Dönemine benzediğini, ancak yakından incelendiğinde bir uzmanın muhtemelen eserin orijinal olmadığını anlayabileceğini söyledi.

Sanatta niceliğe bu kadar aç mıyız? Nitelikli ressamların sınırlı eserleri yerine, fabrikadan çıkma gibi duran benzer eserler mi görmek istiyoruz? Sanırız ki teknoloji ve sanat işbirliğinde en çok üzerine düşünmemiz gereken soru bu. Stok fotoğraf, içerik görseli gibi belirli bir konsepte hitap eden görselleri üretmek için yapay zekâ ve türevlerinden yararlanalım. Ancak sıra yaratıcı sanata geldiğinde? İnsanlar insanlardan zaten ilham alıyor, teknoloji tam olarak neye merhem oluyor?

“Tarih bize insanların her zaman diğer sanatçıların eserlerini taklit edeceğini gösterdi. Bu, teknoloji yoluyla Picasso’nun zihninin bir keşfi.”

– PİCASSO uZMANI TY MURPHY
Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.