İçinde bulunduğu projelerde fark yaratan, sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik kavramlarını pratiğe taşıyan bir teknoloji desek aklınıza ilk hangi yıkıcı teknoloji gelirdi?

Eğer cevabınız 3D yazıcı teknolojisiyse doğru yerdesiniz. Daha önce birçok farklı alandaki gelişmelerine tanıklık ettiğimiz bu teknoloji, yine bir ev konseptiyle karşımızda. Yine diye vurguluyoruz çünkü daha öncesinde 3D baskı kasaba projesinden ve yüzebilen 3D baskı evleri kapsayan Provok projesinden bahsetmiştik.

Geleceğin akıllı şehirlerinde sıklıkla görmeyi beklediğimiz 3D baskı evlerin ilk kiracısı Hollandalı bir aile oldu. Kaya biçimindeki 3D baskı evin anahtarını 30 Nisan’da teslim alan Hollandalı çift Elize Lutz ve Harrie Dekkers, ülkede böyle bir evde yaşamaya başlayan ilk aile oldu.

Kiralık mülk olarak kullanılacak dünyanın ilk 3D baskı evlerini inşa etme niyetiyle başlanan Milestone projesi ilk olarak 2018’de duyuruldu. Eindhoven’da bulunan tek katlı 3D baskı bu ev, Project Milestone adlı beş evden oluşan bir projenin parçası olarak inşa edildi. Aynı zamanda Avrupa’da insanların içerisinde gerçekten yaşadığı ilk 3D baskı ev olma unvanını taşıyor.

Kiralık olarak sunulan ilk 3D baskı ev
Kiralık olarak sunulan ilk 3D baskı ev

“Bu evin çizimini gördüm ve tam bir masal bahçesi gibiydi. Bir sığınak hissi veriyor, güvenli hissettiriyor.”

– Elie Lutz & Harrie Dekkers

Ev, Hollandalı mimarlar Houben & Van Mierlo tarafından tasarlanarak bir kaya formuna kavuşturuldu. Kavisli, eğimli dış duvarlara sahip bu ev, 24 ayrı bileşenden oluşan beton katmanların 3D yazıcılar aracılığıyla basılmasıyla inşa edildi. Bu bileşenler yakınlarda bulunan bir matbaada basıldıktan sonra bir araya getirilmek, bir temele sabitlenmek ve bir çatı, pencere ve kapılar ile donatılmak üzere arsaya taşındı.

3D baskı evin dış cephe görünümü
3D baskı evin dış cephe görünümü

“Üç düzlemde kavisli baskı yalıtımlı ve kendinden destekli duvar elemanları ile, bu projede inşaatta 3D beton baskı kullanımının daha da geliştirilmesinde önemli adımlar attık.”

– Weber Benelux CEO’su Bas Huysmans

İç Dizayn

Evin iç tasarımında, beton duvarların katmanlı dokusunun ortaya çıkarılması için herhangi bir düzenleme yapılmadı. Tabandan tavana pencereler kalın duvarların içine gömülü bir şekilde sabitlendi. 94 metrekarelik ev, kat planının yarısından fazlasını kaplayan açık plan mutfak, yemek ve oturma alanından oluşurken evin geri kalanındaysa geniş bir çift kişilik yatak odası ve banyo yer alıyor.

3D baskı evin iç tasarımı
3D baskı evin iç tasarımı

Projenin Arka Planı

Milestone Projesi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi ile bir dizi inşaat uzmanının emekleriyle oluşturulan bir iş birliği olarak değerlendirilebilir. Proje planı, farklı baskı tekniklerinin kullanılması ve birden fazla kat eklenmesi yoluyla her bir evin daha karmaşık hale geldiği beş adet 3D baskılı ev inşa edilmesine dayanıyor. Ekip, projenin temel amacını 3D baskı evlerin üretim sahasını genişletmeye yardımcı olmak olarak tanımlıyor. Proje büyüdükçe, planlamadaki diğer evlerin de tamamen yerinde üretilmesi ve basılması, aynı zamanda maliyetlerinin daha da düşürülmesi bekleniyor.

“Artık geleceğin gidişatını belirliyoruz: kendi evinizin tasarımı üzerinde kontrole sahip uygun fiyatlı evlerin hızlı bir şekilde inşa edilmesi”

– Eindhoven’ın konut meclisi üyesi Yasin Torunoğlu

Kaynak: Dezeen

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir