Şimdiye dek birçok farklı alanda yeniliklerin ve erişilebilirliğin öncüsü olan 3D baskı teknolojisi, bu kez Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda kendine yer buluyor. 23 Temmuz 2021’den 8 Ağustos 2021’e kadar sürecek olan olimpiyatlarda rekabet avantajı elde etmek isteyen yeni nesil sporcular 3D baskıya yöneldi. Hatta görünen o ki olimpiyat organizatörleri de bu teknolojiden faydalananlar arasında yerini almaya başlamış.

3D Baskı Podyumda

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile iş birliği içinde olan Procter & Gamble (P&G), ödül törenleri için 3D baskı podyumlarla karşımıza çıkıyor. İleri dönüştürülmüş plastikten ve yeniden tasarlanmış alüminyumdan yapılmış bir olimpiyat logosuna sahip bu podyumların hem olimpiyat hem de paralimpik oyunlarında kullanılması planlanıyor.

3D baskı ödül töreni podyumu
Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 3D baskı ödül töreni podyumu

3D Baskı Ayakkabılar

Nike’ın Zoom Superfly Elite koşu ayakkabısı, Shelly-Ann Fraser-Pryce’ın Rio 2016’da iki madalya daha kazanmasına yardımcı olması rakip şirket Adidas’ı harekete geçirdi. Bu rekabet döngüsünde kendi 3D baskı ayakkabılarını tasarlayan Adidas önemli ilerleme kaydetti. Carbon ile iş birliği içinde çalışan şirket, her kullanıcının hareket, denge ve konfor ihtiyaçlarına uyacak şekilde tasarlanan Futurecraft 4D koşu ayakkabısı serisini geliştirdi.

Adidas tarafından geliştirilen 3D baskı ayakkabı tabanı
Adidas tarafından geliştirilen 3D baskı ayakkabı tabanı

Şirket yükseltilmiş bir 4DFWD orta tabana ek olarak, her bir ipliğin koşucunun ayağının hatlarına uygun olarak yerleştirilmesine izin verecek şekilde inşa edilmiş Futurecraft STRUNG isimli koşu ayakkabısı için yazılım ve robotiği birleştirdi. Açıklamalara göre Futurecraft STRUNG sporcuların en yüksek fren kuvvetlerini ortalama %15 oranında azaltmasını sağlıyor. Adidas’ın 3D baskı ile optimize edilmiş yeni nesil koşu ayakkabısı tüketicilere sunulmadan önce Tokyo Olimpiyatları’nda birkaç sporcu tarafından giyilecek.

Bisiklet Yarışlarında Eklemeli İmalat

3D yazıcı üreticisi  Renishaw, Büyük Britanya Bisiklet Takımı için yeni bir palet bisikleti tasarlamak üzere Lotus Engineering ve Hope Technology ile iş birliği kurarak olimpiyat sporcularına destek oldu. Renishaw’un RenAM 500M sistemini kullanan firmaların mühendisleri, ‘HB.T’ bisiklet parçalarının prototipini hızlı bir şekilde oluşturarak, ekibin rüzgar tüneli testlerine daha hızlı girmesini sağladı.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları pistlerinde boy göstermeye hazırlanan 3D baskı bisiklet

Bu girişimle birlikte bisikletin olimpiyatlara uygun olmasını sağlamak için harekete geçen bisiklet takımı, Minsk-Arena velodromunda ilk denemelerini gerçekleştirdi. Denemeler sonucunda eklemeli imalat ürünü bisikletler başarılı bulunmuş olacak ki taraftarlara olimpiyatlarda bu bisikletleri görmeye hazır olmaları söylendi.

Poligonda 3D Baskı Dönemi

Birden fazla Dünya Atış Şampiyonası kazananı Céline Goberville, son derece özelleştirilmiş tabanca kabzaları oluşturmak için  Athletics 3D ile birlikte çalıştı. Kabzalar, Fransız atletin seçtiği 10 metre havalı tabanca atışı etkinliğinde mümkün olan en doğru atışı sağlaması için özel olarak tasarlandı. Aynı zamanda ergonomik bir tutuş deneyimi için Zortrax M300 Dual 3D yazıcı kullanılarak basıldı.

3D baskı tabanca kabzası
3D baskı tabanca kabzası

Céline ve kız kardeşi Sandrine öncesinde pilleri ve elektronik aksamları için bir yuva görevi gören ceviz kabzaya sahip CM 162 el havalı tabancalarla ateş ediyordu. Ancak bu kabzalar optimizasyon sürecini sorunlu hâle getiriyordu. Bunu aşmak için harekete geçen Zortrax 3D, ABS ve çözünür bir polimer karışımı kullanarak 3D yazıcı aracılığıyla kabzayı üretti. Bu esnada Athletics 3D de kabzanın iç mimarisini doğru bir şekilde yeniden oluşturmasını sağladı.

Goberville kısa süre önce bronz madalya elde etmek için 3D baskı yeni kabzasını Avrupa Atıcılık Şampiyonası’nda kullandı. Görünüşe göre önümüzdeki ay Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda da yeni kabzasıyla yarışıyor olacak.

Yıkıcı teknolojiler arasında adından sıklıkla söz ettiren 3D baskı teknolojisi, Tokyo 2020  Olimpiyat Oyunları’nda fark yaratacağa benziyor.

Kaynak: 3D Printing Industry

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.