Hong Kong merkezli yenilikçi bir ayakkabı tasarım girişimi “Me Next” modern olan, konfor sağlayan ve havacılık teknolojisinden yararlanılarak tasarlanan 3B baskılı spor ayakkabısının lansmanını duyurdu. Egzersiz sırasındaki darbeleri emecek, kullancıları yaralanma ve yorgunluktan koruyacak 3B teknolojisiyle tamponlanmış ayakkabı, havacılık teknolojisinden ilham alıyor. Me Next, yüksek teknolojisi sayesinde 3B baskı teknolojisini, modayı, çevre dostu malzemeleri ve konforu kusursuz bir şekilde birleştiriyor. Tasarlanan ayakkabılar yaratıcı projeleri hayata geçirmeye yardımcı olan Kickstarter’da bulunuyor.

Me Next Spor Ayakkabıları

Me Next günlük kullanıma uygun ayakkabıları, tampon yapısını üst düzey emilim, geri tepme ve ayak altı hava akışı ile çığır açabilecek bir şekilde birleştiriyor. Havacılık alanında kullanılan özel bir gradient sandwich structure (gradyan sandviç yapısı), ayakkabı endüstrisinde ilk kez orta taban tasarımında kullanılıyor. Aynı ağırlık ve malzemeye sahip katı yapılar veya gradyan olmayan sandviç yapıları ile karşılaştırıldığında bu tasarımın tampon performansı ve şok emme özelliği öne çıkıyor.

“Me Next’i, havacılık alanında büyük miktarda enerjiyi emmek ve yüksek teknoloji koruması sağlamak için geliştirilen ‘Gradyan Sandviç Yapısı’ ile tasarladık. Çığır açan tampon yapısı, şok emilimi ve nefes alabilirliği ile Me Next, günlük giyimin yanı sıra her türlü aktivite için en üst düzey konfor ve koruma sağlıyor.” – Me Next Ceo’su Leon Xia

Havacılıktan Etkilenen Tasarım

Doğal bir yürüme sürecinde ayaklarımız yere art arda temas ederek kemiklerimiz ve eklemlerimiz aracılığıyla küçük şok dalgaları gönderiyor. İnsan ayakları yürüdüğü her bir kilometrede bu küçük çaplı darbelerden 600-700 tanesine maruz kalıyor. Yetersiz tamponlu ayakkabılar giyildiğinde diz veya omurilik yaralanmalarına yatkın hâle gelinebiliyor.

Bu sorunu çözmek ve yorgun uzuvlarımıza yardımcı olmak için Me Next, iç tabanlarının tasarımında havacılıkta kullanılan parçalarda görülen darbeye dayanıklı gradyan yapılarından ilham alıyor. Ayakkabılar darbe emici alt kısım, enerji depolayan orta kısım ve aktarıcı üst kısım olmak üzere üç katmandan oluşuyor. Spor ayakkabısının merkezi, termoplastik [tooltip tip=”yüksek uzama ve çekme dayanımı, yağlara, çözücülere, kimyasallara, aşınmalara karşı direnç yetenekleriyle ünlenmiş bir polimer türü”]poliüretandan[/tooltip] 3B basılacak şekilde tasarlanıyor. 

Orta taban, kullanıcının ayaklarının basınç noktalarını koruyan ve nemden kaynaklanan kokunun oluşmasını önlemek için yeterli nefes alabilirliği sağlayan 762 yastıklama ünitesinden oluşuyor. Bu özelliklere dayanarak, yeni spor ayakkabıların sadece günlük kullanım için değil bisiklet, koşu veya tırmanma gibi yoğun antrenmanlar için de ideal olduğu söylenebilir.

Orta Tabanı 3B Yazıcı ile Basılmış Ayakkabı

Çevre Dostu Tasarım

Kullanıcılara konfor ve nefes alabilirlik sağlamasının yanı sıra, Me Next’in orta tabanları, geri dönüştürülebilir termoplastik poliüretandan oluşuyor. Bu durum normal koşu ayakkabılarından daha çevre dostu ve dayanıklı hâle gelme potansiyelini artırıyor. Firma, Antartika’nın eriyen kutup buzlarına tepki çekmek için tasarlanan “Gölge” penguen rengi ile beraber üç farklı spor ayakkabı sunuyor.

Me Next ayakkabılarının tasarımı

Ekim 2019’da gradyan sandviç yapı konseptini oluşturmasından bu yana şirket, üç farklı spor ayakkabı prototipini başarıyla test etti ve son versiyonu Mart 2021’de üretim için onaylandı. Me Next, Ağustos ayında malzemeleri hazırlamaya başlamayı ve Kasım ayında toplu sevkiyata başlamayı planlıyor. 3D baskılı spor ayakkabıları denemek isteyenler firmanın Kickstarter firması aracılığıyla bir çifti 199 dolara satın alabilir.

Yeni çıkan ve giyim endüstrisine 3B baskı çeşitliliği getiren Me Next spor ayakkabılar, 3B yazıcıların çeşitli kullanım alanına bir yenisinin daha eklendiğine dikkat çekiyor. Projenin geliştirilerek sadece orta tabanın değil bütün ayakkabının tasarımında 3B yazıcıların kullanılabilmesi ile birlikte ileride ayakkabılarınızı kendiniz tasarlıyor olabilirsiniz. Giyim endüstrisinde sadece ayakkabı ile sınırlı kalmayıp kıyafetlerde de etkisini gösterebilecek olan 3B yazıcı teknolojisi ile kendi kıyafetlerimizi kendimiz tasarladığımız ve evlerimizdeki 3B yazıcılar ile bastığımız zamanlar bizleri bekliyor. 

Kaynakça: 3D Printing Industry, PR Newswire

Share:

administrator

Robert Kolej'de 10. sınıf öğrencisi olan Defne; müziğe, kodlamaya ve yazarlığa ilgi duymasının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı seviyor. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye olan merakı nedeniyle teknolojinin geleceğini araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir