Son birkaç yılda, 3B yazıcıların gelişmesi ile kullanım alanları çeşitlilik göstermeye başladı. Bunlardan biri olan müzik aleti üretimi, daha çok artıyor ve bu durum halk tarafından kanıksanmaya başladı bile! 3B yazıcıların enstrüman üretiminde kullanılmasının birçok yararı olduğu gibi elbette dezavantajları da bulunuyor. 

Bildiğimiz üzere son zamanlardaki ekonomik dengesizlik ve talep artışı sebebiyle müzik aletleri elimize oldukça yüksek fiyat etiketleri ile ulaşıyor. Bu durum karşısında 3B baskı enstrümanları çok daha uygun fiyatlı hâle getirirken aynı zamanda yaratıcılık ve kişiselleştirme için fırsat alanı sunuyor.

Müzik Aleti Üretiminde 3B Baskı Nasıl Kullanılıyor?

Başlığımızda yönelttiğimiz soru aslında, mantığı çok basit bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Müzik aletleri başka malzemelerle üretildiğinde çok daha kompleks bir görünüme sahip oluyor. Fakat 3B baskı ile yapıldığında bu karmaşık görüntüden kaçınarak malzemeyi minimal tutmuş oluyoruz. Böylece çok kolay bir şekilde gerekli tasarım ve düzenleme ile 3B basım teknikleri kullanılarak bir enstrüman üretebiliyoruz.

Üretim

Yaylılar ve vurmalı çalgılar için enstrümanı yapımında kullanılan malzemeler oldukça önem taşıyor, çünkü bu enstrümanlar titreşerek ses veriyor. Fakat nefesli çalgılar için kullanılan malzemenin önemi ses üzerinde değil iç geometrisinde oluyor. 3B baskı ile üretilen müzik aletlerinde malzeme olarak ahşap veya metal yerine termoplastiğin kullanılıyor olması enstrümanların doğası gereği aynı kalitede ses üretilememesine neden oluyor. Bazı 3B baskı enstrümanlar bu durumda satın alınanlar kadar iyi performans gösteremese de denemesi gayet eğlenceli oluyor!

Bu şartları göz önünde bulundurarak yepyeni 3B baskı enstrümanlar yaratabiliriz. Üzerinde uzun bir süre çalışılarak en kullanışlı haline getirilmiş birkaç 3B baskı enstrümanı beraber inceleyelim.

3D Varius Elektronik Keman

Fikri genç bir Fransız müzisyenden çıkan bu keman, dünyanın ilk 3B baskı elektronik kemanı oluyor! Bu tuhaf görünümlü fütüristik keman, Béziers Konservatuarı’nda eğitim gören ve INSA’ dan enerji ve makine mühendisliği diplomasına sahip bir müzisyen olan Laurent Bernadac tarafından tasarlandı. 

3D Varius , son derece kolay şekil verilebilen ve hafif bir malzeme olan şeffaf epoksi reçineden (kimyasal onarım malzemesi) yapılıyor ve ses dalgalarının yayılmasını optimize etmek için tek bir parçadan oluşuyor. Bunun gibi tamamen elektronik enstrümanlarda malzeme kullanımı ses kalitesi bakımından daha az önem taşıyor. Malzeme sayesinde yalnızca enstrümanın standart elektrikli kemanlardan daha üstün olabilmesi için konforu, ağırlığı ve kullanımı optimize edilebiliyor. Ayrıca her bir telin altına bir tane olmak üzere dört yüksek kaliteli ses sensörü yerleştirilmiş bulunuyor. Bu geleneksel kemanların sahip olduğunun 4 katına tekabül ediyor.

3D Varius Elektrikli 3B Baskı Keman

Unutmamak gerekiyor ki 3D Varius, üst düzey bir elektrikli kemandır. Bunu oluşturmak uzun ve zorlu bir süreçten geçiyor: üç yıllık geliştirme, iki prototip (biri yeterince esnek olmayan alüminyumdan ve biri çok ağır olan PVC’den) ve 10.000 € sermaye gerektirdi. 

“3d Varius, gerçek bir Stradivarius’a dayanan, tamamen 3D baskı teknolojisi kullanılarak yapılmış yeni bir elektrikli kemandır. En talepkar kemancılar için tasarlanmış, devrim niteliğinde bir tasarıma sahip benzersiz bir kemandır.”

Laurent Bernadac

Tasarımcı, ilk başta ürettiği bu enstürmanı satmayı düşünmemiş olsa da bazı videolar ve ilk üretimde elde ettiği başarı sayesinde yüzlerce ön sipariş alarak piyasaya sürmeye karar verdi. 

3B Baskı Gitar

Aşağıda akustik bir gitarın ¾ ‘ü boyutunda 3B baskı bir gitar görüyoruz. Bu gitarın %90’ından fazlası 3B baskı üretiliyor ve montajı da basitçe halloluyor. İhtiyacımız olan malzemelerin arasında güçlü bir yapıştırıcı, teller ve akort mandalları bulunuyor. Tasarımcı, gitarın boynunda bir miktar bükülme yaşadıklarından dolayı gitarın telleri gevşetilmiş halde saklanmasını tavsiye ediyor. Bu durum her çalındığında yeniden ayarlanması gerekeceği anlamına geliyor, ancak bu problem “gerçek” gitarlarda bile karşılaşabileceğimiz bir sorun.

This guitar is about a 3/4 scale to a real guitar
3B Baskı Gitar

Avantajlar ve Dezavantajlar Neler?

Geometriler: 3B baskı ile sıradışı geometriler oluşturmak da mümkün oluyor: Örneğin; hava akışında türbülans oluşturmak için belirli bölmelerde kullanılan deflektörler veya ağızlıkların dışına basılmış yaratıcı ekstra özellikler (gravürler, imzalar …) tasarlamak için de bir fırsat yaratılıyor. Bunlar gibi daha birçok türde yaratıcı aparatlar veya tasarımların ortaya çıkarılabilmesi kullanıcıların dikkatini çekiyor. Fakat bu özelliği her zaman için avantaj sayılamıyor. Yeni geometrilerin oluşturulması, hem maliyetin hem de üretim süresinin artması anlamına gelebilir.

Çeşitlilik: Kullanılan materyallerin de çeşitliliğine bakmakta fayda var. 3B baskı ile her ne kadar daha az maliyetli, hafif ve konforlu ürünler üretilebiliyor olsa da renk ve estetik bakımından geri planda kalabiliyor. Materyal çeşitliliği az olan 3B baskı ile üretilmiş enstrümanlar bu bakımdan herkesi mutlu edemeyebilir.

Uzmanlık: 3B baskı teknolojisini kullanarak hemen herkes bir enstrüman üretemez. Evet, üretildiğinde çok iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Fakat bunu gerçekleştirebilmek için uzmanlık gerekiyor. Yukarıda da örneğini verdiğimiz 3D Varius’un tasarımı, üretiminden çok daha uzun bir süre almıştı. Bu bağlamda üretici grubun sıradan müzik aleti tasarımcılarından veya 3B baskı yapabilen kişilerden oluşamayacağını anlıyoruz.

Toparlamak gerekirse 3B baskı ile enstrüman yapmak tasarım süreçlerini atlattıktan sonra çok kolay olabiliyor. Hele ki alıcıysak işimiz daha da kolaylaşıyor. Tasarım bakımından dikkat çekici özelliklere sahip olabilen ve klasik enstrümanlara benzemeyen bu enstrümanlar içerdiği avantajların yanında birkaç dezavantaj da bulunduruyor. Buna rağmen güvenilir ürünlerin sağlayacağı faydalar tercih sırasında daha da yukarılara çıkmasını sağlayacak gibi görünüyor. Bizce bu tür yenilikler denemeye değer!

Share:

FMV Işık Lisesinde 11. sınıf IB öğrencisi olan İnci, başta biyoteknoloji olmak üzere biyolojinin farklı dallarına ilgi duyuyor. Bu alanda araştırma projeleri ve yarışmalarda aktif olarak rol alırken, geleceğin meslekleri ve teknolojilerini yakından takip ediyor. Ayrıca politikaya ve uluslararası ilişkilere ilgisinden dolayı Model Birleşmiş Milletler konferanslarına katılmayı çok seviyor. İnci bu çok yönlülüğü ile yaratıcı ve geleceğe hitap eden yazılar ortaya koymayı umuyor.