Çiftlik deyince aklınıza ne geliyor? Tarım yapılan ve hayvanların yetiştirildiği geniş bir arazi mi yoksa spor ayakkabı üretiminden kendi yemeğinizi basabilmenize kadar birçok alanda kullanılan 3 boyutlu yazıcıların olduğu bir alan mı?

3B yazıcı üreticisi Prusa, yeni Prusa Pro Otomatik Çiftlik Sistemini piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Yeni Prusa Pro Otomatik Çiftlik Sistemi (AFS)

Fikir Nasıl Gelişti?

Joseph Pruša tarafından kurulan Prusa Research, hem amatör 3B yazıcı meraklılarına hem de profesyönellere hitap ediyor ve aynı zamanda 3B yazıcı camiasında adından söz ettiriyor. Firma, hâlihazırda Prag’da bulunan merkezinde 600 adet 3B yazıcıdan oluşan devasa bir 3B yazıcı çiftliği işletiyor. Ancak bu çiftliği çiftlik operatörlerinden oluşan bir ekip yürütüyor. Bu otomatik baskı çiftliğini geliştirmek için yeni bir ekip kurularak 3 yıl sonra Prusa Pro As Dubai’de hizmete sunuldu.

Her zaman üretimi otomatikleştirmek istiyorduk ancak bunu yapmak için hiç fırsatımız olmadı. Ama bu durum yaklaşık üç yıl önce değişti. Dubai 2020’de Çekya’yı temsil etme hakkı yeni nesile gösterilebilecek bir şey olması şartıyla bize verildi. Yeni 3B baskı çiftliğimizin planlarına kafa yormak için doğru bir fırsattı.

Josef Průša, Prusa Research’in kurucusu

3B Yazıcı Çiftliğin Detayları

3B yazıcı çiftlik amaca yönelik üretilmiş 34 adet Prusa 3B yazıcısından oluşuyor. Sistemi daha kompakt hale getirmek amacıyla şirket, her yazıcının içinde bulunacağı küp şeklinde küçük odacıklar tasarladı. Servis rafları gibi çalışan bu küçük odacıklardan istediğiniz zaman altındaki kısmı kaydırarak yazıcıları çıkarabiliyor ya da yenilerini ekleyebiliyorsunuz. Prototipte 34 yazıcı bulunmasına rağmen çiftlik ölçeklendirilebilir oluğundan yazıcı sayısı hâlâ kesinleşmedi.

Her 3B yazıcı kaydırılarak dışarı çıkartılabiliyor

Kontrol Yazılımı: Prusa Connect

Prusa Pro Afs’nin kontrolü için kullanılan Prusa Connect, kapsamlı bir yazıcı çiftliği kontrolü sağlayarak akıllı işlemler sunuyor. Baskı için bir model seçildiğinde Prusa Connect, o iş için en uygun olan yazıcıyı belirliyor. Bunu yaparken aynı zamanda aktif baskı işlerini, istatistikleri ve kalan diğer baskı süreleri gibi önemli parametreleri de takip ediyor. Üretilen ürün ise mekanik bir kol yardımıyla 3B yazıcı odacığından alınarak toplanma kutusuna bırakılıyor.

3B yazıcı çiftliği, kompakt olması ve zaman kaybını önlemesi gibi nedenlerden dolayı çok yararlı olacak gibi duruyor. Gelecekte belki de şehrin çeşitli köşelerinde böyle 3B yazıcı çiftlikler bulanacak ve insanların bastırmak istedikleri ürünleri için yazıcı arama dertleri de sona erecek.

Kaynak: 3D Printing Industry

Share:

administrator

Robert Kolej'de 10. sınıf öğrencisi olan Defne; müziğe, kodlamaya ve yazarlığa ilgi duymasının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı seviyor. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye olan merakı nedeniyle teknolojinin geleceğini araştırıyor.