Japon teknoloji şirketi Sony, 3B nesnelerin yüzünüze çarpacakmış hissini Uzamsal Gerçeklik Ekranı (Spatial Reality Display) ve 3B nesneleri görebilmek için gözlük kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Sony'den gözlüksüz 3B deneyimi
Sony’den gözlüksüz 3B deneyimi

Uzamsal Gerçeklik Ekranı, göz algılama teknolojisi sayesinde ekran üzerinde bulunan kamera aracılığıyla göz hareketinizi izleyerek 3B görüntü sunuyor. Göz takibinin gerçekleştirilmesiyle elde edilen görüntü bakış açımıza uygun olarak işleniyor. Ekranın üzerine yerleştirilen mikro-optik lens görüntüyü sol ve sağ göze uygun olarak dağıtarak 3B nesneleri çıplak gözle görebilmemizi sağlıyor.

“Bu teknolojiyi kullanabilmek için ihtiyacınız olan tek şey gözleriniz”
“Bu teknolojiyi kullanabilmek için ihtiyacınız olan tek şey gözleriniz”

Sony, her ne kadar bu teknolojiyi kullanabilmek için gözlerimizin yeterli olacağını söylese de 3B görüntüye sorunsuz erişebilmek için Intel Core i7 işlemci ve 5.000$ piyasa fiyatına sahip olması beklenen NVDIA RTX 2070 Super ekran kartına ihtiyacımız olduğunu eklemek gerekiyor.

15,6 inçlik LCD ekranda bulunan mikro optik lensler aracılığıyla nesnelerle görsel temasta bulunduğunuzda onları sadece 2B değil, etkileşimleriniz doğrultusunda 3B olarak hareket ettiklerini görebileceksiniz.

Mikro optik lensler
Mikro optik lenslerin 3B görünüme etkisi

Yüksek hızlı sensörler göz hareketlerinizi milisaniyelerle ölçülebilecek kadar hızlı izleyerek göz bebeğinin konumunu dikey, yatay ve derinlik olmak üzere üç eksende algılıyor. Bu sayede tüm şehri ekranda görmenizi sağlayarak sanki yüksek binalara bakıyormuşsunuz deneyimini yaşatıyor. Uzamsal Gerçeklik Ekranı’nda çalışan bir algoritma, gerçek zamanlı içeriği işlerken ekrandaki görüntüleri 3B olarak doğal ve pürüzsüz bir şekilde algılamanıza olanak sunuyor.

Uzamsal Gerçeklik Ekranı
Uzamsal Gerçeklik Ekranı

Bu yeni girişim Sanal Gerçeklik ve 3B teknolojilerinde kökten bir dönüşüm başlatabilecek potansiyele sahip gibi gözüküyor. Bunun ilk sinyallerini de Volkswagen ve Sony Pictures Entertainment tarafından kullanılmaya başlanmasıyla veriyor.

Son olarak Ghostbusters: Afterlife (Hayalet Avcıları) filminde kullanılan bu teknoloji, yakın gelecekte reklamcılık sektöründen film endüstrisine birçok alanda değişim yaratabilecek potansiyele sahip oluşuyla distopik filmlerden tanıdık olduğumuz sahneleri gerçeğe dönüştürebilir.

Sony Uzamsal Gerçeklik Ekranı Tanıtım Videosu

Uzamsal Gerçeklik Ekranı’nı deneyimlemek isterseniz bugün Microsoft Teams üzerinden saat 22.00’de gerçekleştirilecek olan sanal demoya ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Bu yeni nesil ekran özellikle film yapımcıları, grafik sanatçıları, mühendisler, kurumsal ve endüstriyel ortamlardaki ürün tasarımcıları için renklerin, dokuların, kontrastların ve parlaklıkların birleştiği, görüntü, karakter, ürün tasarımı ve görselleştirme için yeni bir ortam oluşturma adına fütüristik ama son derece pratik bir görsel deneyim sunmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir