Kalp ameliyatı, hastalar için endişe verici tıbbi operasyonlardan biri diyebiliriz ancak gelecekte, cerrahların operasyonu önceden prova yapacak olmaları bu durumu değiştirebilir.

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen sistem sayesinde cerrahlar, hastaların kalplerini Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) taramalarından elde edilen, 3B kalp modellerini fiziksel olarak inceleyebiliyorlar. Araştırmacılar hastanın taramasını yaparak, ameliyat edilecek kalbin modelini 3B yazıcıda basıyor. Cerrahlar, araştırmacılardan aldığı 3 boyutlu kalp modeli üzerinde prova yaparak ameliyata hazır hale geliyor. Sistem, birkaç saat içinde somut bir model üreterek, hekimlerin cerrahi işleme başlamadan önce, tedavi edilecek hastaların anatomik özelliklerine göre hazırlanmalarını sağlamış oluyor.

Nihai amaç 3B yazıcı ile yapılan modellerin cerrahi sonuçları iyileştirip iyileştiremeyeceğini belirlemek. Klinik sonuçların dışında, kişiselleştirilmiş fiziksel modelleri kullanmanın bir başka yararı, hastalara ve özellikle de çocuklarda operasyonlar söz konusu olduğunda, ailelerine tıbbi prosedürleri açıklarken hastanın kalbinin nasıl göründüğünü göstermeye yardımcı olmak. Bu şekilde yapılacak bir ön çalışma ile ameliyat süreçlerinin daha iyi geçmesi planlanıyor.

Kaynak: sciencealert

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir