Taklit edilemeyen bir sisteme sahip olan hologram teknolojisi, güvenlik açıklarına mahal vermemesi özelliğiyle birçok alanda sıklıkla kullanılıyor. Hologram teknolojisinin kullanımı cüzdanlarımızdaki kimlik kartlarımızdan, nakit paralara, müşterilerine güvenli hizmet sunmak isteyen markaların birçok ürününe kadar uzanıyor. Aşina olduğumuz bu teknoloji telefon görüşmelerimize dahil olarak pek de alışık olmadığımız bir hizmet sunmaya hazırlanıyor.

PORTL Hologram’ın kurucusu David Nussbaum tarafından geliştirilen hologram görüntülü arama teknolojisi, girişim yatırımcısı Tim Draper ve ödüllü şov yapımcısı Joe Lewis’ten 3 milyonluk bir destek alarak ilerlemeye devam ediyor.

.
David Nissbaum ve geliştirdiği 3B Hologram Görüntülü Arama Teknolojisi

Tupac Shakur’un hologram teknolojisiyle gerçekleştirdiği konserinden ilham alan Nussbaum, bu performansın yarattığı heyecanı bir girişime dönüştürdü. Nussbaum bu performansın ardındaki hologram teknolojisini destekleyen patentleri satın alarak ve sonra da geliştirerek yeni bir girişim haline getirdi. Nussbaum’un bu girişimi görüntüyü bir projektör aracılığıyla PORTL’ın stüdyo kabini kullanarak kullanıcıların aramalar esnasında deyim yerindeyse dünyanın diledikleri bir noktasına ışınlanabilmesine olanak sunuyor.

PORTL Hologram Tanıtım Videosu

Özellikle pandemi günlerinde yakınlarımızla bir araya gelebilmek, uzaktan eğitime katılabilmek ve uzaktan çalışma sürecinde toplantılar gerçekleştirebilmek gibi birbirinden farklı sebeplerle aynı dijital video konferans uygulamalarında buluştuk. Şimdiyse PORTL Hologram, bizleri telefon ekranlarımızdan çıkarıp stüdyo kabinlere ışınlamaya hazırlanıyor.

Bu ışınlanma yolculuğuna bilet almak isteyenlerin 60.000 doları gözden çıkarması gerektiğini söylemek gerekiyor. Birçoğumuz ücretsiz dijital video konferans uygulamaları dururken 60.000$’lık bir kabini ne gerek var diye düşünse de yüzlerce insan bu teknolojiden faydalanmak için bu meblağı gözden çıkardığını not düşelim.

Nussbaum, hologram arama teknolojisinin özellikle alışveriş merkezleri, havaalanları, tiyatro lobileri gibi alanlarda kullanılmak üzere satın alındığını söylüyor. Alışveriş merkezlerinde aradığımız mağazayı veya havaalanlarında biniş kapımızı bulmak için hologram aracılığıyla görüşmeler yapacağımız günler pek de uzak olmasa gerek. Bu açıdan bakıldığında hologram teknolojisi sesli asistanların yerini almaya hazırlanıyor gibi gözüküyor.

Sinema karakterlerine hayat veren 3B hologram görüntülü arama teknolojisi
Sinema karakterlerine hayat veren 3B hologram görüntülü arama teknolojisi

Geliştirilen bu yeni teknolojinin iyileşitirilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Şimdi yaklaşık bir insan boyutunda olan stüdyo kabinlerinin boyutu sebebiyle kullanım açısından sorun yaratabileceği düşünülüyor. Bu sebeple halihazırda minyatürleştirilmiş bir versiyonu üzerine çalışılıyor. Bu çalışma sonucunda portalın yaklaşık olarak bir bilgisayar boyutunda olması bekleniyor. Geliştirilen bu teknolojiyle PORTL Hologram cihazı olan bireylerin hologram görüntülerini kaydederek cihaza sahip diğer bireylerle paylaşabileceği söyleniyor.

Prenses Leia hologram mesajı Star Wars Bölüm IV
Prenses Leia hologram görüntüsüyle mesajını iletiyor / Star Wars Bölüm IV

Giderek dijitalleştiğimiz bir dönemde böyle gelişmeler bir yandan heyecan uyandırırken diğer bir yandan da düşündürmeyi ihmal etmiyor. Sanal gerçeklik dünyası yeni dünya düzeni ekosistemine yerleşecek mi ya da çoktan yerleşti mi? Yalnızca bilim kurgu filmlerinde rastlayabileceğimizi düşündüğümüz gelişmeler yakın gelecekten bize göz kırpıyor gibi gözüküyor.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir