Tıp söz konusu olunca bilim insanlarının en çok araştırma yaptığı alanların başında Onkoloji dalı geliyor. Her geçen gün yeni çalışmaların yapıldığı alanda geleneksel tedavi yöntemleri yenilikçi yaklaşımlara yer açıyor. Erken teşhiste yapay zekâ, yanık tedavisinde 3B baskılı maskeler bunlardan yalnızca birkaçı.

ACS Nano dergisinde yayınlanan araştırmaya göre kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının doğrudan kanserli hücrelere verilmesi yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir. 

Peki bunun yenilikçi olan kısmı neresi mi diyorsunuz?

Bu tedavi 3B yazıcıyla basılmış robotik hayvanlar tarafından yapılacak. Mıknatıslar tarafından yönlendirilen mikro robotlar ve ilaç yükleri yalnızca bir tümörün etrafındaki asidik ortamla karşılaştıklarında serbest kalacak.

‘Yeni bir mikro robot balığı, bir gün ağız dolusu ilaçla vücutta yüzebilir ve kanser hücreleriyle karşılaştığında bunları otomatik olarak tükürebilir.’ – Araştırmacı Jiawen Li

Balık, yengeç ve kelebek gibi farklı hayvanların şekline basılmış 3B robotlar, parçacıkları taşıyabilen boşluklara sahip. Ekip, asitlikteki değişikliklere tepki olarak açılıp kapanabilmeleri için yengeç pençelerinin kenarları veya balığın ağzı gibi belirli alanlarda baskı yoğunluğunu ayarlamış.

Mikro robotlar, onları manyetik hale getirmek için demir oksit nanoparçacıkları içeren bir çözeltiye yerleştirildi. Nihai sonuçta nanoparçacıklarıyla ilaç yüklenebilen, mıknatıslar kullanılarak hedef bir konuma yönlendirilebilen ve pH seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle yüklerini otomatik olarak serbest bırakacakları mikro robotlar elde edilmiş oluyor.

Laboratuvar testlerinde araştırmacılar, bir balık mikro robotunu simüle edilmiş kan damarlarından bir uçta bir kanser hücresi kümesine yönlendirmek için mıknatıslar kullanıyor. Bu bölgede, ekip solüsyonu biraz daha asidik hale getiriyor. Robot balık ağzını açıp ilaçlarını kusarak kanser hücrelerini öldürüyor. Diğer testlerde yengeç mikro robotları, ilaç nanoparçacıklarını pençeleriyle tutturmak, hedef bir yere kaçmak ve serbest bırakmak için kullanılıyor.

Bir mikrorobot yengeç ilaç nanoparçacıklarını pençelerinde tutabilir, onları istenen bir yere taşıyabilir ve serbest bırakabilir. – Araştırmacı Jiawen Li

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre mikro robot sürüleri yakında yüzebilir, yuvarlanabilir, emekleyebilir, yürüyebilir, kıvranabilir ve ilaçları doğrudan dağıtmak için vücudumuzda takla atabilir. Yeni tasarımlar, ilaçları gerektiği yerde otomatik olarak salma yetenekleri sayesinde özellikle umut verici görünüyor.

Tabii ki, mikro robotlar henüz damarlarınızda yüzmeye hazır değil. Ekip, daha küçük hale getirilmeleri gerektiğini ve onları vücutta görüntülemenin ve izlemenin bir yolunun da geliştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak: NewAtlas

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.