Köpek dostlarımızın sağlık ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla tasarlanan Alive, 3B baskı tekerlekli sandalye olarak karşımıza çıkıyor. 

Köpeklerimizin yaşlandıkça artrit, kalça displazisi ve felç gibi yaşa bağlı sağlık sorunları hayattan keyif almalarını zorlaştırabiliyor. Hareket kabiliyetinin zorlaştığı durumlarda yaşlı köpeklerin aile üyeleriyle daha az vakit geçirmesi ve bedensel ihtiyaçlarını karşılaması mümkün olmuyor. Bu durum ise köpeklerde psikolojik problemlere ve strese yol açabiliyor. 

Dostlarımız için rahatlama sağlamak adına aksesuarlar ve ekipmanlar elbette mevcut. Fakat bu ekipmanların yapım yöntemlerinin köpeklerin tekerlekli sandalyelere ve diğer yardımcı cihazlara uyum sağlamasını zorlaştırıyor. Köpeklere yardımcı ürünler piyasasında devrim yaratan endüstriyel tasarımcı Martin Tsai, köpeğinizin vücut verilerine ve ihtiyaçlarına uyacak şekilde 3D yazıcıda üretilebilen Alive isimli tekerlekli sandalyeyi tasarladı.

Piyasadaki mevcut ürünlerin eksik kaldığı konular arasında her köpeğe uyumlu olmaması, maliyetinin yüksek olması gibi detaylar bulunuyor.

Köpeklere yardımcı cihaz endüstrisinde iyileştirmeye ihtiyacın fark edilmesiyle doğan Alive, Tsai’nin modern teknolojileri köpek sağlığı ve zindeliği ile birleştirme girişimini temsil ediyor.

“Parametrik tasarım sistemi, her köpek için optimize edilmiş bir tekerlekli sandalye oluşturmak için köpeğin vücut verilerinin 3 boyutlu taramalarını kullanıyor. Alive geleneksel, elle üretim süreçlerinin yüksek maliyetini ortadan kaldırırken özelleştirilmiş aksesuar seçenekleriyle değer yaratıyor. Alive ayrıca her bir parçanın 3B yazıcıda basıldığı sıfır atık üretim sürecini benimsiyor.”

Martin Tsai

Uyum için etkileşimli ve özelleştirilebilir bir süreç sağlayan Alive, her köpeğe ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş çözüm üretiyor. Köpeklerde artrit, kalça displazisi veya eklemle ilgili diğer rahatsızlık semptomları geliştikçe köpek sahipleri köpekleri için dört tekerlekli veya iki tekerlekli sandalye arasında seçim yapabiliyor. Tasarımcının geliştirdiği 3D tarama teknolojisi, tekerlekli sandalyenin yapısal tasarımını ve şeklini belirlemek için veriler üretiyor.

3B baskı yürüteç

Vücut verileri toplanma işlemi tamamlandıktan sonra köpeğin vücuduna benzersiz bir tekerlekli sandalye tasarlamak için parametrik tasarım sistemi uygulanıyor. Tamamen yeniden kullanılabilir, termoplastik poliüretandan (TPU) üretilen tekerlekli sandalyenin tamamı 3B yazıcı ile basılıyor.

Can dostlarımıza hareket kabiliyeti kazandırmasıyla beğeni toplayan Alive henüz konsept tasarım aşamasında. Bu sebeple fiziksel dünyada örneğini görmediğimiz 3B baskı tasarım, erişilebilirliğine dair soruları şimdilik yanıtsız bırakıyor. Yakın gelecekte köpeklerimize yoldaş olabilecek bu işlevsel tasarımına dair detaylara aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: yankodesign.com

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.