Michelangelo’nun Davut’u hemen hemen herkesin tanıyabileceği dünyaca ünlü bir heykel. ETH Zürih’teki araştırmacılar, özel bir 3B baskı tekniği kullanarak Michelangelo’nun Davut’unun mikro ölçekli bir sürümünü bastılar.

Araştırmacılar orijinal hali 5.17 m boyunda olan mermer heykelin, 1 mm ve 0.1 mm boyunda iki küçük bakır versiyonunu bastılar. Her iki heykel için de karmaşık ve saf metal nesneleri basabilen CERES katkı mikro üretim sistemi kullanıldı.

0.1 mm Davut Heykeli

Çözünmüş metaller elektrokimyasal olarak iletken bir substrat üzerinde aşırı hassasiyetle biriktiriliyor ve optik kuvvet ölçümleri yardımıyla 3B nesneler otomatik olarak katman katman oluşturulabiliyor. Küçük heykel, tek seferde, destek veya şablon olmadan ve herhangi bir ateşleme veya temperleme gerektirmeden basıldı. David heykelinin verileri internette ücretsiz olarak bulunuyor.

1 mm Davut Heykeli

Bundan önce araştırmacılar çoğunlukla küçük sütunlar veya bobinler yaratıyorlardı, mikro Davut geliştirilen teknolojinin potansiyelini vurgulamak için basıldı. Bununla birlikte bu süreç her türlü karmaşık düzeyindeki yapıları veya geometrileri basabilmeyi sağlıyor.

Baskı süreci öncelikle elektronik endüstrisini ilgilendiriyor. Bu yöntemle üreticiler bilgisayar çiplerini birbirine bağlayabilir veya mikroelektronik sistemleri tam olarak onarabilir. Bilim insanları bunu nanometre ve mikrometre ölçeğinde metal yapılar oluşturmak için kullanabilir. Robot teknolojileri için ise nano robotların gelişitirilmesi için önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: ethz.ch

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir