3B yazıcıların sınırları her geçen gün farklı bir şekilde zorlanıyor. İlk çıktığı zamanlarda yalnızca küçük eşyalar basabilen bu teknolojiler, günümüzde gerekli ortam sağlandığında yapay bir kalp bile basabilecek kadar gelişmiş durumda. Buna ek olarak, geliştirmeciler farklı alanlarda araştırma yaparak 3B yazıcıları geliştirmeye de halen devam ediyor. Örneğin, Bambu Lab’in yeni çıkardığı yazıcılarının birçoğunda kalibrasyon için lidar teknolojisi kullanılıyor. Peki, tüm bu yeni gelişmelere baktığımız zaman 3B yazıcıları en karmaşık düzeyde ne için kullanabiliriz? Aslında bu soruyu hemen cevaplayabilmemiz mümkün değil ancak bu yazımızda en yararlı baskılardan biri olabilecek bir gelişmeye değinebiliriz: ev tipi bir 3B yazıcı ile biyonik el baskısı.

3B Tasarımın Oluşturulması

Bir 3B baskının oluşturulması için ilk ve en önemli süreç tasarımın hazırlanması olabilir. Sonuçta, elimizde basacağımız eşyanın tasarımı yoksa devam etmemiz imkânsız olur, değil mi? İlk düşündüğünüzde, biyonik bir el tasarımının herkes tarafından tasarlanamayacağını düşünebilirsiniz. Bu konuda da doğru düşünüyorsunuz: biyonik elin kol ile bağlantısının ayarlanması, kontrolü için gerekli sistemlerin hazırlanması ve tüm fonksiyonlarının bireyin vücuduna uygun olarak kalibre edilmesi gibi birçok farklı faktör bulunduğundan bu tasarımı her isteyen kişi yapamıyor. Yalnızca tıp alanında gelişmiş ve mühendislik ile iç içe olan kişiler bireyin kolunun ölçümlerini kullanarak ona özel bir biyonik el oluşturabiliyor. 

Bunun yanı sıra bazı internet sitelerinde sunulan veri tabanı yardımı ile uzman kişiler tarafından oluşturulan modelleri de kullanmanız mümkün olabiliyor. Örneğin, el protezi oluşturmak için kulannılan modelleri sağlayan kuruluşlardan biri e-NABLE’dır. Yardımcı teknolojiler üretmeyi ve açık kaynak olarak paylaşmayı amaçlayan e-NABLE, gönüllü bir topluluk olarak çalışıyor ve güncel olarak veri tabanını yenileyerek daha fazla kişinin bu teknolojiden yararlanmasına yardımcı oluyor.

2013 yılında kurulan e-NABLE, bireylerin ve toplulukların kendi özelleştirilmiş protezlerini yapmalarına yardımcı olmak için ücretsiz tasarımlar ve kaynaklar sağlayan, kar amacı gütmeyen, açık kaynaklı bir girişim olarak faaliyet gösteriyor ve bu şekilde protez cihazları daha erişilebilir uygun fiyatlı hale getirmeyi hedefliyor.

Nasıl 3B baskı mı yapıyor?

e-NABLE topluluğu, dünyanın dört bir yanından binlerce üreticiyi organize ediyor ve üretici bulunmayan lokasyonlara maddi ve manevi destek sağlayarak yerel şubelerini kurulmasına öncülük ediyor. Bu şekilde daha fazla kişi topluluğa katılıyor ve anlaşmalı üretici sayısı artıyor. Ancak yalnızca üretici sayısını artırmak yeterli olmuyor. Aynı zamanda bu tasarımların veri tabanı kullanabilecek yetkinliklere sahip kişilerin de e-NABLE platformundan haberdar olması ve nasıl kullanacağını bilmesi gerekiyor. 

Kullanıcı Tarafı

Kullanıcı tarafında da ne yapılacağını bilmek önem taşıyor. e-NABLE, protez el gibi 3B yazdırılabilir yardımcı cihaz tasarımlarından oluşan geniş bir kitaplığa sahip ve bu nedenle kullanım durumunuz için hangisinin en iyi olduğunu bilmek önemli bir durum. Tasarımlar arasında önemli kullanış farklılıkları bulunuyor ve bunlar kişilerin ihtiyacına göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin fonksiyonel bir bilek ve cihazı itecek kadar avuç içi kullanım durumu, dirsekle çalışan bir kol cihazına duyulan ihtiyaç ve fonksiyonel bilek veya dirseğinin olma durumu tasarımın şekillenmesinde önemli rol oynuyor.

Kaynak: Medium

Tüm gün boyunca rahatsızlık duygusu oluşturmadan giyilebilir bir yardımcı cihaz oluşturmak düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Yalnızca uygun tasarımı seçmek modeli sizin için uygun bir duruma getirmiş olmuyor. Bunun olabilmesi için kullanıcı ile çalışarak protez cihazın takılacağı bölgeye dair spesifik ve detaylı ölçümler almanız gerekiyor. e-NABLE, 3B modelleme uygulaması olan Blender’a yükleyebileceğiniz ve protez modelini uygun boyuta göre boyutlandırmak için adımlarını takip edebileceğiniz birkaç yararlı fotoğraf çekerek kullanıcılara yol gösteren ayrıntılı bir süreç videosu sunuyor. Bunun sayesinde modeli indiren kullanıcı baskı sürecine dair tüm bilgilere erişebiliyor.

Tüm bu süreçlerin tamamlanmasının ardından geriye yalnızca bir adım kalıyor: bastırmak. Bu da adımlar arasındaki en kolay kısım olmaya aday. Yalnızca modelinizi baskı cihazınıza yollamanız ve birkaç saat veya gün beklemeniz yeterli oluyor. Bu noktada önemli olan nokta herhangi bir hata ile karşılaştığınızda tekrar denemeden baskıyı durdurmak olabilir. Genellikle ilk baskıların test olduğunu düşünürsek yazıcınızın özelliklerini bunlardan yola çıkarak deneyebilirsiniz. Peki, siz de bu protezin eli yakın bir gelecekte süper güç etmek veya ihtiyacı olan kişilere yardım etmek için kullanılmasını doğru buluyor musunuz?

Share:

administrator

Robert Kolej’de 12. sınıf öğrencisi olan Can, yapay zekanın ve kodlamanın içinde bulunduğu projelerde yer almayı seviyor. Kendini geliştirmek için programlar kodluyor ve uygulamalar hazırlıyor. Ayrıca, ekonomi alanına da ilgi duyuyor ve borsayı takip etmeyi seviyor. Yeni şeyler öğrenmeye ve araştırmaya karşı isteği, onun geleceği araştırmasını ve bu konular hakkında yazılar yazmasını sağlıyor.