Dünyanın birçok noktasında organ bağışı listeleri on binleri aşmış durumda. Bağış sürecinde ise ya bağışçının organı uyumsuz oluyor ya da bağış bekleyen hasta uzun bekleyişin ardından hayatını kaybediyor. 3B baskı teknolojisi sayesinde bağış sürecinde beklerken kaybedilen zaman ortadan kalkıyor.

Her zaman yorgun olan Gwen Finlayson, sonu siroza kadar varan hepatit hastalığından muzdarip olduğu için karaciğer nakli listesine koyuldu. Annesinin hayatını kurtarmak için Brandon Finlayson kendi karaciğerini vermek istedi.

3B baskı teknolojisi sayesinde karaciğer nakli alan Gwen

Cerrahlar naklin uygun olup olmayacağını tam olarak bilemedikleri için 3B görüntülemeyi kullanarak karaciğerlerin 3B modellerini yarattı. Ameliyat başarılı oldu ve Brandon beş gün içinde evdeyken, Gwen ise hastanede iyileşmek için dört gün daha bekledi.

Annesinin hayatını kurtarmak için karaciğerini veren Brandon

Ameliyat için 3B modeller oluşturmanın faydası yapılacak işlemlerin gerçeğe yakın modeller sayesinde adım adım takip edilerek kolaylık ve sıfıra yakın hata payı sağlaması olarak görülüyor. Bir yıl içinde, cerrahlar bir kez daha Finlaysons’un karaciğerlerinin 3B modellerini geliştirerek nasıl geliştiklerini ve ne kadar büyüdüklerini tespit ederek aradaki değişime tanık olacak.

Intermountain Transplant Services (Nakil Servisi) bu deneyimi 3B basılı bir karaciğer kütüphanesi oluşturmak için ilham kaynağı olarak kullanıyor. 3B donör modelleri hem cerrahların hem de hastaların eğitilmesine yardımcı olacak.

“[3B Baskı ile test etmek] ekranda gördüğümüz CAT taramalarından daha kolay”

-Dr. Rodriguez-Davalos

 Kaynak: 16wndu

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir