Yeni nesil girişimler, konut inşaat süreçlerinin üretimini endüstriyel 3B yazıcılarla otomatik hâle getirerek hiç olmadığı kadar değiştirmek istiyor. Son yıllarda 3B yazıcılar çoğunlukla araba parçaları, protez uzuvlar, prototipleme ve hobi amacıyla bireysel olarak basılan ürünlerde kullanılıyor. Endüstriyel 3B baskıların gelişmesi ile artık konut basmak dahi mümkün hâle geldi.

Günümüzde dünyanın farklı yerlerinde Amerika, Hindistan ve Hollanda gibi ülkelerde konut inşaatında 3B baskıyı tercih eden girişimler bulunuyor. Bu girişimler, 3B baskı konutlarının geleneksel inşaat yöntemlerine göre daha sürdürülebilir, hızlı ve düşük maliyetli olduğunu savunuyor. 

3B ev projelerinde en iyi şekilde finanse edilip itibar gören Mighty Buildings ve ICON’un teslim ettiği ev sayısı 100’ü geçmiyor. Ancak 3B konut teknolojisinin hâlâ gelişiminin ilk aşamalarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu alandaki girişimlerin çoğu 3B baskı alanında yeni teknolojiler geliştirmeye çalışıyor ve henüz ev inşa etmiyor.

Teslim edilmeye hazır bir 3B baskı konut

Normal inşaat ile yapılan konutlardan nispeten daha az bir tüketici grubuna hitap eden 3B baskılı evleri niş pazarın ötesine taşımak için inşaat firmalarının üretimi önemli ölçüde artırması ve hızlandırması gerekiyor. Sonraki aşamada yapılması gereken ise evi alacak potansiyel müşterileri ve iç mimarları 3B baskılı evlerin güvenli, dayanıklı ve daha estetik olduğu konusunda ikna etmek oluyor. Ayrıca endüstriyel 3B yazıcıları çalıştırmak ve evlerin inşaat sürecini doğru şekilde yürütmek için eğitimli ve kalifiye işçilere ihtiyaç duyuluyor.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/yuzebilen-3b-baski-evler-prvok/”]Yüzebilen 3B Baskı Evler: Prvok[/button]

2008 yılında ABD’de patlayan ve tüm dünya piyasalarını ciddi şekilde sarsan Mortgage Krizi’nden sonra, ABD’de konut sektörü büyük yara aldı. Çok sayıda konut işçisinin işsiz kaldığı dönemde, ABD’li gençler de inşaat sektöründen uzaklaştı. Araştırmacılar, müteahhitlerin konut talebini karşılamak için yeterli sayıda kalifiye işçi bulmakta zorlandığı bir zamanda 3B baskının insan emeğine olan ihtiyacı azalttığını öne sürüyor. ICON şirketinin CEO’su ve kurucu ortağı bu konu hakkında, 3B baskı sisteminin kullanıldığı beş veya altı farklı konut üretiminde 10 ila 20 işçinin çalışmasının yeterli olduğunu ve makinelerin insanlardan farklı olarak 24 saate kadar çalışabileceğini vurgulayıp, hem zamandan hem paradan tasarruf edildiğini söylüyor. 

3D Baskı ile Evler Nasıl Yapılıyor?

3B baskı ile nesneler filamentlerin ısı yolu ile birbirleriyle birleştirmesi ile yapılıyor. Ama 3B baskılar eklemeli üretim ile nesne üretmek için ince plastik, metal, beton ve çeşitli diğer malzemeleri 3B baskı üst üste ekleyerek oluşturuyor.

Mighty Buildings’in California, Oakland’daki fabrika deposunda, bir 3B yazıcı, ultraviyole ışık altında hızla sertleşen, ateşe ve suya dayanıklı taş benzeri bir malzemeden ince katmanlar biriktiriyor. Katmanlar robotik kollar yardımı ile yalıtım köpüğü ile doldurulduktan sonra duvar panelleri hazır hale getiriliyor. Modüllerin çoğu fabrikada monte ediliyor, kamyonla mal sahibinin mülküne taşınıyor ardından vinç yardımı ile yerlerine yerleştiriliyor. Gerekli panellerin boyutu kamyon kasası, tünel ve üst geçitlerin yükseklikleri ile sınırlı oluyor. Şirket, ev inşaat maliyetlerinin geleneksel evlerden yaklaşık %40 daha düşük olduğunu vurguluyor.

3B baskı ile yazdırılan bir duvar paneli

“3B baskı ile tam olarak ihtiyacımız olan evi üretebiliyoruz. Sürecin neredeyse tüm inşaat atıklarını ortadan kaldırabileceğini düşünüyoruz. Bunun sayesinde konut birimi başına iki ilâ üç ton arasında karbon tasarrufu sağlayabiliriz.’’ – Mighty Buildings Kurucu Ortağı, Sam Ruben

Şirketin amacı şehir içinde çok katlı evler üretmek olduğunu söyleyebiliriz. 70 milyon dolardan fazla risk semayesi  ile desteklenen Mighty Buildings, gelecek yıl 1000 konut üretme hedefiyle daha fazla fabrika inşa etmeyi planlıyor ve geliştiricilerin özel tasarım 3B baskılı evler tasarlamasına yardımcı olacak bir program üstünde çalışıyor.

Austin, Texas’ta 3B baskı ile üretilen bir ev

3B baskılı evlerin kişinin hayal gücüne göre şekillenmesi benzersiz bir özgürlük ve yaratıcılık alanı sunuyor. Hızlı üretim ve normal inşaat yöntemlerinden daha sürdürülebilir yapısı ile doğaya karbon salınımının azaltılması da 3B baskılı evleri daha cazip kılıyor. Ama 3B baskının da kusursuz olmadığını hatırlatalım. 3B baskı yapıldığı sırada çoğunun kanserojen olduğu bilinen 200’den fazla uçucu bileşik ortaya çıkıyor. Bu gibi sağlık sorunlarına yol açabilecek durumlara bir çözüm geliştirilebilirse 3B baskı sağlam adımlarla geleceğe ilerleyecek gibi duruyor. Umarız 3B baskılı evler yaygınlaşır ve bir gün hepimiz kendi hayal gücümüzü kullanarak tasarladığımız 3B baskı evlerimizde yaşama şansını elde edebilir, daha güzel bir gelecek inşa ederek hep birlikte daha iyi bir gelecekte yaşayabiliriz.

Kaynak: APnews

Yazar: Haktan Altıntaş 

Editör: Öykü Selen Uysal 

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.