Dymka, 3D Yazıcı ile üretilen Protez Pati Sayesinde Hayata Döndü

Sokak hayvanları için donma sorunu özellikle Sibirya gibi ülkelerde çokça görülüyor. Kaçtığı ya da pencereden düştüğü tahmin edilen Dymka adlı kedi veterinere getirildiğinde şiddetli soğuk nedeniyle harap haldeydi. Sibirya sokaklarında uzun bir süre açık havada kaldığı için kuyruk, pati ve kulaklarında buz yanıkları vardı.

Rus veteriner Dr. Sergei Gorshkov Dymka’ya ötenazi yapmak yerine iyileştirmeyi tercih etti. Şiddetli buz yanıkları, veterinerin dört patiyi, kulakları ve kuyruğun çoğunu kesmesine neden oldu.

3d yazıcı protez pati kedi
3B baskı protez patileri takılıyor

Tomsk Politeknik Üniversitesi’ndeki mühendisler ve tasarımcılar Dymka için titanyumdan 3B yazıcı ile basılmış dört protez pati üretti. Araştırmacılar, protez uzuvları vücudun kabul ettiğinden emin olmak için özel bir biyo kaplama ile kapladı.

3d yazıcı titayum protez pati kedi

Rus hekim veteriner kliniğinde 3B baskı dört biyonik protez patiyi Dymka’ya implant ederek onun yaşamına eksiksiz bir şekilde devam etmesini sağladı. Geçirdiği operasyondan sonra tamamen iyileşmesi yedi ay süren Dymka yeni patileri ile günlük yaşamına devam ediyor.

Birçok alanda üretimi demokratikleştiren 3D baskı, fiyat avantajı ile de geleceğimizde büyük rol oynayacak gibi duruyor.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/engelli-insanlarin-gununu-kolaylastiracak-3b-tasarimlar/”]Engelli İnsanların Gününü Kolaylaştıracak 3B Tasarımlar[/button]

Kaynak: dailymail

 

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir