İnsan dokuları ve organları karmaşık yapılar ancak bilim insanları onları nasıl kopyalayacaklarını bulmak için çok çalışıyor. Bu yılın başlarında, insan dokusundan yapılmış ilk 3B kalbi gördük. Sırada 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş akciğer benzeri bir hava kesesine hayran kalmak var.

Washington ve Rice Üniversitesi’ndeki biyomühendisler tarafından yürütülen bir araştırmada bilim insanları vücudun kan, hava, lenf ve diğer hayati akışkanlar için doğal geçiş yollarına benzer zarif dolaşımsal damar ağlarının dokularını 3B basmak için bir teknik geliştirdi ve akciğeri taklit eden hava kesesinin 3 boyutlu halini bastı. Kan, kesenin etrafındaki bir ağdan akarken, solunumun taklit edilmesi için kesenin içine hava pompalayan minyatür sistem, kırmızı kan hücrelerine oksijen sağlıyor.

3B Baskılı Hava Kesesi

Araştırmacılar çalışmada vasküler (damarsal yapı) bir sistemi taklit eden karmaşık yapının yapılmasına yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılan gıda katkı maddelerini ve özellikle sarı boyayı kullanıyor. Toksik olmayan gıda boyası 3 boyutlu baskı organ dokuları için kanserojen olabilecek kimyasallardan daha iyi bir seçenek.

Kuşkusuz bu keşif yedek organların ve dokuların gelişimini hızlandıracak ve bizi beklediğimiz bilim kurgu tıbbi geleceğine daha da yakınlaştıracak.

Kaynak: Cnet

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir