Yüzyıllardır süre gelen inşaat teknikleri 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin bu alanda söz sahibi olmaya başlamasıyla önemli ölçüde şekil değiştirmeye başladı. Bugün evlerimizde, ofislerimizde kullandığımız klasik tip bir 3 boyutlu yazıcının beton ekstrude edebilir hale gelmesiyle farklı karmaşıklıklara sahip yapılar üretebiliyoruz.

Bu noktada dünyada faaliyet gösteren birçok inşaat şirketi 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak yaşanabilir yapılar üretme konusunda girişimlerde bulunmaya başladı bile. İşte geleceğin mimarisini oluşturacak 3 boyutlu yazıcılarla yapı inşa etme girişiminde bulunan 5 şirket.

1- BatiPrint

Nantes Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir takımın geliştirdiği 3 boyutlu yazıcılar ev inşa edebiliyor. Nantes, bu teknoloji ile ilk toplu konut inşa eden şirketler arasında başı çekiyor. LS2N ile geliştirdikleri iki köpük ve bir beton malzeme ile çalışan portatif robot tek seferde 7 metreye kadar duvar inşa edebiliyor.

2- WASP

Pazarın en büyük beton dökebilen 3 boyutlu yazıcı ünvanı ise Italyan bir firma olan WASP’a ait. 12 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde olan 3B yazıcı çalışma prensibi bakımından masaüstünde kullandığımız delta tipi yazıcılara benziyor. Şirketin gelecek planları arasında doğal malzemeler kullanarak inşaat sektöründe malzeme olarak da fark yaratmak.

3- DUS Architects

Bundan tam 6 sene önce inşaat sektöründe ilk deneysel 3 boyutlu üretimlere başlayan Hollandalı mimarlık Stüdyosu DUS Architects, dünyanın en çok kullanılan masaüstü 3 boyutlu yazıcı üreticisi Ultimaker ile 2 x 2 x 3.5 m boyutlarında üretim yapabilen FDM tipi 3 boyutlu yazıcı geliştirdi. KamerMaker ismini verdikleri projenin esas amacı atıklardan dönüştürülmüş biyo-plastik baskı malzemeleri kullanarak konut inşa etmek.

4- Apis Cor

24 saatte bir ev inşa edebilen 3 boyutlu yazıcı geliştiren Rus şirket Apis Cor, hız konusunu odak noktasına alan bir şirket. 132m2 yüzey alanına sahip yazıcı 30 dakika içinde kurulabilme özelliğine sahip. Apis Cor’un geliştirdiği yazıcının bir başka özelliği ise inşaat şirketlerine özel olarak geliştirilmiş bir yazılımı da beraberinde sunması.

5- Van Wijnen

Gelelim bu konuyla ilgili en güncel gelişmeye. Hollandalı inşaat şirketi Van Wijnen, sektörde bir devrim olarak nitelendirilecek inşaat projesine imza atıyor. Hollanda’nın Eidhoven kentinde inşasına başlanan dünyanın ilk yaşanabilir toplu konut projesinin kahramanları da tabii ki 3 boyutlu yazıcılar. Enerji ve çevre dostu bir anlayışla yola çıkan şirket normale oranla çok daha az çimento kullanarak üretim yapacak. 3 katlı ve 3 odalı olarak inşa edilmesi planlanan evlerin tesisat boruları da tamamen 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilecek.

Kaynak: 3dnatives.com

Share:

1989’da İstanbul’da doğdu. 2013 yılında Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans eğitimiyle birlikte tasarım, iletişim, pazarlama ve teknoloji dinamiklerinin birleştiği platform ve projelerde çeşitli görevler almakta. 2015’te yaşadığı çevre ile dialog kurmak isteyenleri bir araya getiren sosyal sorumluluk topluluğu Onaranlar Kulübü’nün ve dünyanın ilk konsept 3 boyutlu yazıcı mağaza ve kafesi 3Dörtgen’in kurucu ekibinde yer aldı. Halen 3Dörtgen’de Pazarlama İletişimi Yöneticiliği görevini sürdürürken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir