Birkaç yıl önce Snapchat tarafından geliştirilen 3 boyutlu Bitmojiler, zaman içerisinde daha da geliştirildi, derinlik algısı iyileştirmeleri yapıldı ve birçok çeşit üretildi. Şimdi ise, benzer bir teknoloji kullanılarak, restoranların fiziksel menülerini 3 boyutlu bir şekilde canlandırma imkanı bulabiliyoruz. Diner isimli uygulama, bünyesindeki restoranların menülerini artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi sayesinde bir 3B Bitmoji’ye benzer şekilde ekrana getiriyor.

https://vimeo.com/343036176

Yemek blogları, Zomato veya Google üzerinden, merak edilen bir restoranın yorumlarını inceleyip paylaşılan fotoğraflardan yemekler hakkında hakkında bilgi edinmeye çalışmak yerine, uygulama üzerinden menüye ve yiyeceklerin sunumuna ulaşabilmek çok kullanışlı bir alternatif.

Geçtiğimiz Kasım ayında kullanıma açılan bu uygulama henüz yeni olması dolayısıyla çok zengin bir restoran ağına sahip değil, ancak ilerleyen süreçte bu teknolojinin benimsenmesi ve yaygınlaşması çok olası görünüyor.

Augmented reality (AR) sayesinde gün geçtikçe daha gerçekçi ve daha kullanışlı görsellere erişebiliyoruz. AR, alışveriş alışkanlıklarımızdan günlük yaşantımızın çoğunu nerede geçirdiğimize dair birçok detayı değiştirmeye aday.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/loreal-ve-facebooktan-artirilmis-gerceklik-projesi/”]L’Oreal ve Facebook’tan Artırılmış Gerçeklik Projesi[/button]

İleri okuma:  Diner

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir